Nusaybin'de Şehit Şivan Çetin Camisinin Açılışı Yapıldı

Nusaybin Esnaf ve Sanatkarlar Odası (NESO) tarafından yaptırılan Şehit Şivan Çetin Camisinin açılışı yapıldı.

 

Nusaybin Küçük Sanayi Sitesinde yapımı tamamlanan Nusaybin Esnaf ve Sanatkarlar Odası Şivan Çetin'in açılışı Kur'an-ı Kerim tilaveti, Türkçe, Arpça ve Kürtçe yapılan dualarla başladı.

 

Daha sonra açılış konuşmasını yapan NESO Başkanı Ömer Özel, caminin yapılması emeği geçenlere teşekkür etti.

 

2019 yılının Ekim ayında Barış Pınarı Harekatı sırasında Suriye tarafından Nusaybin'e atılan havan saldırısı sonucu şehit olan NESO Yönetim kurulu üyemiz Şivan Çetin'in şahadetinin birinci yıl dönümü olması nedeniyle adına yapılan caminin açılışını yaptıklarını bildiren Özel, başta Çetin olmak üzere şehit olan tüm vatandaşlara Allah'tan rahmet ailelerine baş sağlığı dileklerini iletti.

 

Cami açılışında konuşan Mardin Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkan vekili Mahmut Demirtaş ise, cami yapımında emeği geçen NESO yönetimi ve vatandaşlara teşekkür etti.

 

Şehit Şivan Çetin'in adına cami yapılmasının gurur verici olduğunu bildiren Demirtaş konuşmasını şöyle sürdürdü,


"Burada başta Şivan kardeşimiz olmak üzere tüm şehitlerimize Allah'tan rahmet, gazilerimize acil şifalar diliyoruz. Şüphesiz ki İslam dininde bizim en fazla üzerinde durduğumuz şey camilerimizin ve mescitlerimizin güzel bir şekilde onarılması ve restore edilmesidir. Çünkü onlar bizim bu toprakların bir kimliği, bir tapusudur. Bu topraklarda var olduğumuz ve kıyamete kadar var olacağımız, ülkemiz için ve bizler için çok önemlidir."

Konuşmasında Nusaybin için yapılan çalışmalara da değinen Demirtaş, "İnşallah çok güzel hizmetlerimiz olacak. Orta refüj çok çıplak duruyor, inşallah burayı çok güzel bir şekilde ağaçlandıracağız. Aynı zamanda kapalı çarşının restorasyonunu yapacağız, tekstil kent ile ilgili çalışmalarımız devam ediyor. Biz buraya Nusaybin'e hizmet etmek için geldik. Allah kısmet ederse bu sınır kentimizi hakikaten bir cazibe merkezi haline getireceğiz. Allah güç kuvvet versin bize, dayanışmamız, birlik ve beraberliğimiz önemlidir. Birlik ve beraberliğimiz olduğu sürece Mardin'de başaramayacağımız hiç bir problem olmadığını düşünüyorum" ifadelerini kullandı.

 

Konuşmalardan sonra Mardin İl Müftüsü Ali Hayri Çelik dua etti.


Caminin açılış kurdelesi Mardin Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkan vekili Mahmut Demirtaş, Nusaybin Kaymakamı ve Belediye Başkan vekili Emrullah Temizkan, Mardin İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral Halil Şen, Mardin İl Emniyet Müdürü M. İlker Emir, NESO Başkanı Ömer Özel, Küçük Sanayi Sitesi Başkanı Şehmus Ayaz, Şehit Şıvan Çetin'in babası Abdulvahap, eşi Hediye ve çocukları Melek, Nehir Nur ve Muhammed Vahap Çetin tarafından kesildi.

 

Açılıştan sonra camide cuma namazı kılındı.
11 Ekim 2019 tarihinde Suriye'nin Kamışlı kentindeki PKK/YPG tarafından Nusaybin'e düzenlenen havanlı saldırıda yaralanan Şivan Çetin (30), tedavi gördüğü Diyarbakır'da 19 gün sonra 30 Ekim 2019 tarihinde şehit olmuştu.