Nusaybin'de Siyer Sınavı Başvuruları sürüyor

EĞİTİM Haber Girişi : 25 Ocak 2021 11:45
Peygamber Sevdalıları Vakfı tarafından "O'nu Oku, O'nu Yaşa" temasıyla her yıl düzenlenen Siyer Yarışması kapsamında Nusaybin’de yürütülen çalışmalar devam ediyor.

Peygamber Sevdalıları Vakfı tarafından "O'nu Oku, O'nu Yaşa" temasıyla her yıl düzenlenen Siyer Yarışması kapsamında Nusaybin’de yürütülen çalışmalar devam ediyor.

 

Koronavirus (Kovid-19) salgını nedeni ile bu yıl online olarak yapılacak Siyer Yarışması'nda derece yapanlara drone, laptop, tablet, bisiklet, altın gibi 1001 hediye takdim edilecek.

 

Amaçlarının Hazreti Muhammed'in (Sallallahu Aleyhi Vesellem) hayatının, hayatlara tatbik edilebilmesini sağlamak olduğunu belirten Vakfın Nusaybin temsilcisi Metin Kardaş , sınav girişinin bu yıl da ücretsiz gerçekleştirileceğini kaydetti.

 

"Vakıf olarak 10 yıldır Siyer Yarışması gerçekleştiriyoruz, nasip olursa bu yıl ki Siyer Yarışmasını salgın nedeni ile online olarak gerçekleştireceğiz." diyen Metin Kardaş, "Bu yıl sınava başvuru ve giriş ücretsiz olacak. Katılımcılar, internet üzerinden https://peygambersevdalilari.com/ sitesini ziyaret ederek başvurularını gerçekleştirebilirler, aynı zamanda yine aynı adresten sınava hazırlanılacak kitabı indirebilirler. Bu pandemi sürecinde de bu sınava vatandaşlarımız ailece hazırlanabilirlerse daha güzel olacağını düşünüyorum. Kitabı fiziki olarak eline alıp sınava çalışmak isteyenler ise yine internet üzerinden https://www.kitapbahcesi.com/ adresinden temin edebilirler." ifadelerini kullandı.

 

- “Yarışmamız online olacak”

Yarışmanın içeriği ile ilgili de bilgi veren Kardaş, “Genel anlamda yarışmamızda bir değişiklik yok. Ancak online olması nedeniyle afişlerimizde de belirttik, yarışmaya katılan tüm kardeşlerimiz aynı anda yarışmaya girmeyecek. 1’inci kategori yani 4 ve 5’inci sınıftaki çocuklarımız sabah saat 10.00’da yarışmaya girecekler. 2’inci kategori yani 6, 7 ve 8’inci sınıftaki gençlerimiz öğleden sonra saat 13.00’da yarışmaya girecekler. 3’üncü ve 4’üncü kategori yani ‘lise ve yetişkinler’ diye adlandırdığımız kategori ise saat 16.00’da yarışmaya girecekler. Bir yoğunluk yaşanmaması için ve evde elektronik cihazların yeterli olmaması nedeniyle böyle bir yöntem düşündük ve yarışmayı 3 zaman dilimine yaydık. Yarışmamız online olacak" dedi.

 

Pandemi nedeni ile ödüller arasına bu yıl umre ziyaretini katamadıklarını, bu nedenle ödüllerin kapsamını geniş tutmaya gayret gösterdiklerini belirten  Kardaş, "Pandeminin olmadığı yıllarda sınavda başarı sağlamış katılımcıları umreye götürerek ödüllendiriyorduk, bu yıl ise umre ödülü olmadığından hediyelere ağırlık verdik.

 

Şu dönemde özellikle ihtiyaç olan tablet, laptop gibi ürünler ile birlikte drone, bisiklet gib 1001 çeşit ödül dağıtımı gerçekleştireceğiz. Sınavın son başvuru tarihi 7 Şubat 2021'dir, sınav ise 14 Şubat 2021 tarihinde gerçekleşecek. Bu sınavla ilgili amacımız Hazreti Resulullah'ın (Sallallahu Aleyhi Vesellem) hayatını öğrenmek, O'nun hayatını hayatımıza tatbik etmektir. Bir diğer amacımız ise okuma alışkanlığımızın üst seviyelere çıkmasının artırılmasıdır, bunun için insanlara yardımcı olmaya gayret gösteriyoruz" şeklinde konuştu.