Nusaybin'de 'Sosyal Güvenlik Haftası' etkinlikleri

SAĞLIK Haber Girişi : 13 Mayıs 2010 14:01
Sosyal Güvenlik Haftası etkinlikleri çerçevesinde Mardinin Nusaybin ilçesinde Muhasebeci ve Muhtarlara bilgi verildi.
SOSYAL GÜVENLİK HAFTASI ETKİNLİKLERİ
— SGM NUSAYBİN MÜDÜRÜ KAMURAN BAYAR;
“MARDİN’DE NÜFUSUN % 10’NU SOSYAL GÜVENCE KAPSAMINDADIR”
 
Arif Altunkaynak
Sosyal Güvenlik Haftası etkinlikleri çerçevesinde Mardin’in Nusaybin ilçesinde Muhasebeci ve Muhtarlara bilgi verildi. Sosyal Güvenlik Merkezi (SGM) Müdürü Kamuran Bayar, 2010 yılbaşından Nusaybin’de kurulan SGM’nin günde ortalama 150 vatandaşa hizmet verdiği söyledi.
 Nusaybin Kent Konseyi ve SGM binalarında yapılan toplantılara ilçede hizmet veren Mali Müşavir, Muhasebeci ve muhtarlar davet edildi.
 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası kanunun yürürlüğe girmesi ile Sosyal Güvenlik Kurumlarının (SSK, Bağ-Kur, Emekli Sandığı) tek çatı altında birleştirildiğini kaydeden SGM Müdürü Bayar, bunun sonucunda oluşan Sosyal Güvenlik Kurumu yönetim anlayışı ve hizmet kalitesi açısından gerek çalışanlarının gerekse hizmet alanların memnuniyetini sağlamaya odaklı anlayışla yeniden tasarlandığını söyledi.
 Değişen yasalar hakkında da Muhtarlar ve Muhasebecilere bilgi veren Nusaybin SGM Müdürü Bayar şöyle konuştu;
“vatandaşlarımız iş ararken önce maaşı değil sosyal güvenceyi sorması gerekir. SSK bir ayrıcalık değil işverenin yapması gereken görevidir. Görev başındayken başınıza gelen her olayda siz ve aileniz devlet güvencesi altındasınız. Bu konularda halkı bilinçlendirme göreviniz çok önemlidir. Bilgi kirliliğini önlemek için vatandaşlara bilgi vermeyin bize yönlendirin”.
 Sosyal Güvence bakımından Nüfus bazında Mardin Nüfusunun % 6 çalışan, % 4’ünün ise emekli olmak üzere toplamda % 10 oranında Sosyal güvenceye sahip olduğunu vurgulayan SGM Müdürü Bayar, Mardin’in Türkiye ortalamasında son sıralarda yer aldığını sözlerine ekledi. / Nusaybinim.com - Nusaybin Postası Gazetesi