Nusaybin'de yüzlerce insan PKK üyesi Kaya'nın ailesine taziye ziyaretinde bulundu

GÜNDEM Haber Girişi : 15 Nisan 2010 13:06
15 gün önce Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) tarafından sınır bölgesine yapılan top atışları sonrasında Irakın Kuzey bölgesinde
Nusaybin'de yüzlerce insan PKK üyesi Kaya'nın ailesine taziye ziyaretinde bulundu
15 gün önce Türk Silahlı Güçleri (TSK) güçleri tarafından sınır bölgesine yapılan top atışları sonrasında Irak’ın Kuzey bölgesinde yaşamını yitiren Mardin’in Nusaybin ilçesi nüfusuna kayıtlı Agit Gabar kod adlı Agit Kaya (22) için Nusaybinliler bu gün ailesine taziye ziyaretinde bulundu.
 Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) öncülüğünde Abdulkadir Paşa Mahallesi Şirin Bulvarı üzerinde toplanan yüzlerce insan, çeşitli sloganlar atarak örgüt üyesi taziyesinin olduğu Dicle Mahallesine doğru yürüyüş yaptı.
 Taziye çadırı girişinde Örgüt üyesi Kaya’nın Babası Hacı Halil Kaya ve Annesi Şerife Kaya tarafından karşılanan kalabalık, burada saygı duruşunda bulunarak aileye taziyelerini bildirdi.
 Taziye çadırında halka hitap eden BDP ilçe başkanı Süleyman Çiftçi, konuşmasına ailesinin ve Kürt halkının başı sağ olsun sözleriyle başladı.
 Çiftçi konuşmasını şöyle sürdürdü; “bu arkadaşlarımızın özgür bir yaşam için ailelerinden ayrıldıkları gün, barış, insanlık ve demokrasi için yola çıktılar. Onların istekleri halkların kardeşliği ve barıştı. İstekleri kan dökmek ve dökülmek değildi. Ancak yüz yıldır Kürt halkı üzerinde devam eden inkâr ve imha politikası, yüzlerce şehide mal oldu. Halklar arasında Demokrasi çerçevesinde bir barış sağlanmadığı takdirde Bu demokrasi şehitlerimiz ilk değil son da olmayacak”.
 Başkan Çiftçi’den sonra konuşan örgüt üyesinin annesi Şerife Kaya, Başbakan Erdoğan’a beddua ederek; “Başbakan, senin de ciğerin benim ciğerim gibi yansın. Oğlumun düğünü 15 gündür devam ediyor. İnşallah bu son olur” dedi.
 Taziyeden sonra vatandaşlar sessiz bir şekilde taziye çadırından ayrıldı. / Arif Altunkaynak - Nusaybinim.com