Nusaybin, dünyada şuanda kurulduğu bilinen ilk 20 kentten biridir

GÜNDEM Düzenleme Tarihi : 05 Ocak 2021 14:48 Haber Girişi : 05 Ocak 2021 14:51
El Birliği Kalkınma Toplantısında ilçenin eğitim geçmişi, şuan ki durumu ve eğitimin gelişmesi için yapılması gerekenler konuşuldu.

Nusaybin Kaymakamlığı bünyesinde, ‘Eğitim’ gündemiyle yapılan El Birliği Kalkınma Toplantısında ilçenin eğitim geçmişi, şuan ki durumu ve eğitimin gelişmesi için yapılması gerekenler konuşuldu.

 

Kaymakamlık Toplantı Salonunda yapılan toplantıya, Kaymakam ve Belediye Başkan vekili Emrullah Temizkan, Şair Özcan Ünlü ve Şakir Kurtulmuş, Tarih Araştırmacısı Mehmet Dilbaz ve El Birliği Kalkınma Platformunda yer alan STK Temsilcileri katıldı.

 

Toplantının açılış konuşmasını yapan Nusaybin Kaymakamı ve Belediye Başkan vekili Temizkan, Tekstil Kent ve Turizm Gündemin sonra bu ayki toplantı konusunun Eğitim olduğunu belirtti.

 

Toplantıda belirlenen konu hakkında tüm Platform üyelerinin görüş ve önerilerini aldıklarını kaydeden Temizkan, Nusaybin’in gelişimi için ilçedeki tüm kurum ve kuruluşlar ile STK’ların büyük çaba içerisinde olduklarını ifade etti.

 

-“AKADEMİ KELİMESİ NUSAYBİN’DEN DÜNYAYA YAYILDI”
Temizkan’ın açılış konuşmasından sonra konuşan Şair Özcan Ünlü, dünyanın en eski üniversitesinin Nusaybin’de olduğunu hatırlatarak, Akademi kelimesi ve Akademinin Nusaybin’den dünyaya yayıldığını ifade etti.

 

Ünlü şöyle konuştu,
“Nusaybin, dünyanın en eski yerleşim yerlerinden birisi hatta Anadolu’nun en eski yerleşim yeri olduğu iddiamız var. Nusaybin şuanda bulunduğu yeri hak etmiyor. Bugün bir milattır. Dünyada şuanda kurulduğu bilinen ilk 20 kentten biridir. İstanbul henüz yokken Nusaybin diye bir kent vardı. Dünyanın en eski üniversitesi bu şehirdedir. Akademi bu kentten bize kazandırılmış. Nusaybin’de aynı sokakta Zeynelabidin Cami,  Mor Yakup Kilisesi ve yeni keşfettiğimiz Sinagog yan yana bulunuyor. Bizim bir derdimiz var, öğrencilerimizi, çocuklarımızı, insanımızı yetiştirelim, insanımızı yaşadığı şehrin farkına varsın, tarihine, eğitimine ve kültürüne sahip çıksın. Şehrimizi tanıtmak için Nusaybin farkındalığı oluşturmamız lazımdır.” 

 

-“NUSAYBİN İSTANBUL’DAN ÖNCE KURULDU. KONSTANTİNAPOLİS’İN KURUCUSU 1. KONSTANTİN’İN ANNESİ NUSAYBİNLİDİR.”

El Birliği Kalkınma Toplantısına katılan, Tarih Araştırmacısı ve İstanbul Tarihçisi olarak bilinen Mehmet Dilbaz ise, Nusaybin’in tarihine ilişkin önemli açıklamalarda bulundu.

 

Nusaybin’in ne olduğu sorunu Nusaybin’de yaşayanların farkında olmadığını bildiren Dilbaz, “Burası üst üste katmanlı bir şehirdir. İlk kurulduğuna inanılan 8 şehirden biridir. 1800 sene önce Nusaybin'de bir kadın, Mor Yakub’un oralarda gezen Nusaybinli bir kadının oğlu, önce asker sonra imparator oldu. Gitti balıkçı köyü yıktı. Bugünkü İstanbul’u kuran Roma İmparatoru I. Konstantin’in annesi Nusaybinlidir. Yani Nusaybin İstanbul'dan önce kuruldu. İstanbul tarihçisi ve İstanbul tarihi uzmanı olarak bunu söylüyorum. Sorun Nusaybin'i tanıtamamaktır. Nusaybin bir şehir iken Barselona diye bir yer yoktu. Nusaybin'in kazsanız altından 13 katman çıkar” şeklinde konuştu.

 

Konuşmalardan sonra Nusaybin El Birliği Platformu üyelerinin görüş ve önerileri alındı.