Nusaybin ESO Başkanı Bilge; "STK'lar herhangi bir Partinin yan kuruluşu değildir"

POLİTİKA Haber Girişi : 29 Ağustos 2010 15:01
Esnaf ve Sanatkârlar Odası (ESO) Başkanı Abdulgani Bilge, Sivil Toplum Kuruluşları (STK) temsilcilerinin Referandum önceki temsil ettikleri kitleler adına beyanat vermesinin yanlış olduğunu söyledi.
- NUSAYBİN ESO BAŞKANI ABDULGANİ BİLGE;
-“STK’LAR HERHANGİ BİR PARTİ VEYA SİYASİ KURULUŞUN YAN KURULUŞU DEĞİLDİR”
 
Arif Altunkaynak
Mardin’in Nusaybin ilçesi Esnaf ve Sanatkârlar Odası (ESO) Başkanı Abdulgani Bilge, Sivil Toplum Kuruluşları (STK) temsilcilerinin Referandum önceki temsil ettikleri kitleler adına beyanat vermesinin yanlış olduğunu söyledi. ESO Başkanı Bilge, STK temsilcisinin beyanat vermesi için bünyesindeki tüm üyelerden imza alması gerektiğini vurguladı.
     Nusaybin ESO başkanı Bilge yaptığı yazılı açıklamada, 12 Eylül’de yapılacak referandum öncesi her gün bir TV, Gazete veya İnternet sitesinde STK temsilcilerinin kurumları adına görüş beyan ettiklerini bildirdi.
     STK’ların herhangi bir siyasi parti veya siyasi kuruluşun yan kuruluşu olmadığını vurgulayan Başkan Bilge açıklamasını şöyle sürdürdü;
“Son dönemlerde bakıyoruz ki STK’larımız siyasi partilerden daha çok siyasetle ilgilenmeye yâda siyasete çekilmeye çalışıyorlar. Demokratik, özgür bir ortamdan hak, hukuktan bahsediyorsak bu STK’ların da hakkıysa o zaman STK temsilcileri siyasi görüşlerini edep ve adabına göre yapmalıdır. Bakıyoruz ki bazı STK başkanları üyelerine, temsil ettiği kitlelerine danışmadan, kişisel, siyasi tercihlerini herkesin tercihiymiş gibi basın açıklamalarıyla dile getiriyorlar. Bu, demokratik ahlaka sığmaz. Madem tercihini açıklıyorsun o zaman bünyende temsil ettiği kitlenin tamamının onayının, imzasının almalısın. STK’ların bünyesinde siyaset yapmaya gerek yok. STK’lar siyaset değil hizmet kurumlarıdır. Siyasi ranta, kitlenizi kurban etmeye, kullanmaya gerek yok.
Üyelerinize veya kitlenize kişisel olarak siyasi görüşünüzün propagandasını yapabilirsiniz. Böylece bütün üyelerinizin iradesine, tavrına, tercihine saygı duymuş olursunuz. Kitlenizi de siyasete alet etmemiş olursunuz. Böylece herkes kendi hür iradesiyle siyasi tavrını ortaya koymuş olur. Ahlaki olan da budur. Hiç kimsenin siyasi rengini, görüşünü sorgulama hakkı yoktur. Birilerin şantajcı ve tehditkâr üslubu gibi (taraf olmayan bertaraf olur) davranmak demokratik hak ve gaspıdır diye düşünüyorum. Bu bir anlamda anti demokratiktir, illegal bir siyasi tavırdır”.
     ESO’ya bağlı üyelerin büyük bir bölümün 12 Eylül’de yapılacak Referandumu boykot edeceklerini hatırlatan Bilge açıklamasını şöyle sürdürdü;
“2 bine yakın üyem var. Kalkıp onlara danışmadan ben referandumu boykot edeceğimi basın yoluyla açıklasam ne derece doğrudur. Çünkü üyelerimizin çoğunlukla boykot olmak üzere hayır diyende çıkacak, evet diyende çıkacak. Dolayısıyla bir tane üyem bile evet derse ve ben çıkıp boykot ediyorum desem demokratik siyasi anlayışa sığmaz diye düşünüyorum. Bu STK’lar için de bende dâhil olmak üzere bu güne kadar Nusaybin’i bunca sıkıntıları, eksikleri olmasına rağmen somut bir hizmetimiz bir faydamız dokunduğu olmuş mu? Bizim halkımıza da üyelerimizde diyebileceğimiz şudur: Bu anayasa değişiklik paketi 1982 darbe Anayasasından iyidir fakat halkımızın kültürel haklarını, kişisel, özlük haklarını demokratik beklenti ve taleplerini karşliyor mu? Bu anayasa paket değişikliği bu ülkeye barış getirecek mi? Akan kanı durduracak, işsizliği, yoksulluğu bitirecek mi? STK’ların buna bakması lazım. STK’lar olarak savaşa, ölüme hayır. Barışa, kardeşliğe, evet. İşsizliğe, açlığa boykot demek, bir takımın taraftarı olmaktan daha iyidir”. / Nusaybinim.com - Nusaybin Postası Gazetesi