Nusaybin'in tur rotasına alınması için turizm rehberleri davet edildi

GÜNDEM Haber Girişi : 21 Eylül 2023 09:15

Nusaybin'in gezi turları rotasına alınması için ülke geneli görev yapan 50 kişilik turizm rehberi ilçeye davet edilerek tarihi ve turistik mekânlar gezdirildi.

 

Nusaybin Kaymakamlığı, Belediye Başkanlığı ile Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkanlığı işbirliğinde yapılan organizasyonda ilçenin tanıtım seferberliği başlatıldı.

 

İlçenin tarihi ve kültürel değerlerini tanıtmak, yeni turizm rotalarına eklenmesi amacıyla Kültür ve Turizm Bakanlığı gözetmeni Hatice Demirel, Tureb Oda Başkan yardımcısı Şahin Şahakalkan, Gözal Turizm Acenta Sahibi Semire Şineğu ile birlikte Türkiye geneli faaliyet gösteren 50 kişilik Turizm Rehberi ilçeye davet edildi.

 

İlçeye gelen rehberler Cumhuriyet meydanında Kaymakam ve Belediye Başkan Vekili Ercan Kayabaşı ile Esnaf ve Sanatkârlar Odası Yönetim Kurulu üyesi Beşir Aydın tarafından yöresel rıbab müziği eşliğinde karşılandı.

 

Daha sonra İlçe Kaymakamı Kayabaşı Turizm Rehberlerine, Zeynel Abidin Camii ve Külliyesi, Dünyanın İlk Üniversitesi Nisibis Akademi - Mor Yakup Kilisesi, Mor Evgin Manastırı, Gırnavaz Cin Tepesi, Kalecik, Tarihi Çarşı ve Beyazsu gibi önemli tarihi ve turistik yerler hakkında tanıtım yaptı.

 

Kaymakam Kayabaşı, Nusaybin'in tarihi ve ören yerlerinin turizm rotalarına alınması için çalışmalarının devam edeceğini belirtti.