Nusaybin Kent Konseyi Mor Yakup'a saldırıyı kınadı

GÜNDEM Haber Girişi : 14 Temmuz 2010 14:56
Mardinin Nusaybin ilçesinde bulunan tarihi Mor Yakup Kilisesine yapılan provakatif saldırı kent konseyi tarafından kınandı.
Nusaybin Kent Konseyi Mor Yakup'a saldırıyı kınadı

NUSAYBİN MOR YAKUP KİLİSESİ DUVARLARINA TEHDİT VE HAKARET İÇERİCİ YAZILARIN YAZILMASI
- NUSAYBİN BELEDİYE BAŞKANI AYŞE GÖKKAN;
"BU SALDIRI KİLİSEYE DEĞİL NUSAYBİN'İN TÜM HALKLARINA YAPILDI"

Haber/ Foto/ Kamera : Arif Altunkaynak - Mehmet Doğan - Abdullatif Altunkaynak

Mardin’in Nusaybin ilçesinde bulunan tarihi Mor Yakup Kilisesine yapılan provakatif saldırı kent konseyi tarafından kınandı.

 Önceki gün kilise duvarlarına yazılan tehdit ve hakaret içerici yazılar nedeniyle sivil toplum örgütleri ve çok sayıda vatandaş kilise önünde eylemi kınamak amacıyla toplandı.
 Farklı inançlara mensup birçok halkın ilçede yaşadığına dikkat çekilen basın açıklamasında, saldırının, sadece süryanilere yönelik değil Nusaybin’de yaşayan tüm halkalara yönelik yapıldığı belirtildi.
 
Arkelojik kazının devam ettiği alanda yapılan  açıklamayı Kent Konseyive Nusaybin Belediye Başkanı Ayşe Gökkan okudu.
 Nusaybin’in  çok kültürlü, tarihi ve değerli bir ilçe olduğunu ifade eden Gökkan, egemen zihniyetli olan kesimlerin Nusaybin’in bu misyonunu kabul edemedikleri için tarihe ev sahipliği yapan, Moryakup Kilisesinin üzerine ahlaksız, vicdansız ve ağza alınamayacak yazılar yazdığını söyledi.
 Saldırının çirkin olduğunu dile getiren Gökkan, bu saldırının sadece kiliseye değil Nusaybin’de yaşayan tüm halklara yapıldığını belirtti.
 
Gökkan, konuşmasını şöyle sürdürdü:
 "Dinin siyasete alet edildiği dönemde biliyoruz ki farklı inanaçlara saldırılar artmaktadır. Bu dönemde bu olayınn gerçekleşmesini düşündürücü buluyoruz. İlçemizde bu yansımaların izlenimlerini vermeye çalışanları kınıyoruz. Olayın araştırılmasının sonuçlandırılmasını ve yetkilileri kamuyounu tatmin edecek bir açıklama yapmasını bekliyoruz".

Nusaybin’de Kürtler, Süryaniler, Ezidiler ve Mıhellemiler bir arada yaşamaya ve Nusaybin kültürlerini korumaya kararlı olduklarına vurgu yapan Gökkan, Zeynelabidin Camisi ve Mor Yakup kilisesinin yana yana inanç parkına dönüştürülmesini hiç kimsenin engeleyemeyeceğine vurgu yaptı.
 
Gökkan; "Tüm inançların, dillerin eşit, özgür ve  adil yan yana yaşaması insan haklarının en temel ilkelerindendir. Çünkü insanlık tarihi bu değerlerle var olmuştur. Kiliseye yapılan saldırıyı kınıyoruz” ifadelerini kullandı.
 Açıklama sonrası vatandaşlar Süryani cemaatine geçmiş olsun ziyaretinde bulundu.
 Basın açıklamasıan Nusaybin Belediye Başkanı Gökkan yanı sıra Kent Konseyine bağlı STK Temsilcileri, BDP Mardin İl başkanı Ali Aslan, İl Genel Meclis üyesi Jakob Gabriel, Midyat Süryani Kültür Derneği ve vatandaşlar katıldı. / Nusaybinim.com - Nusaybin Postası Gazetesi