Nusaybin Mahkemesi Kürtçe savunmayı kabul etmedi

POLİTİKA Haber Girişi : 06 Aralık 2010 14:05
Mardinin Nusaybin ilçesinde açılan davada Kürtçe ifade vermek isteyen BDPlilere Mahkeme heyeti izin vermedi. 37 kişinin duruşması 24 Şubata ertelendi.
Arif Altunkaynak
Mardin’in Nusaybin ilçesinde açılan davada Kürtçe ifade vermek isteyen BDP’lilere Mahkeme heyeti izin vermedi. 37 kişinin duruşması 24 Şubat’a ertelendi.
     Edinilen bilgilere göre, DTP’nin kapatılmasını protesto etmek için daha önce BDP ilçe başkanlığı önünde yapılan oturma eylemine katılan ve aralarında Nusaybin Belediye Başkanı Ayşe Gökkan, Girmeli Belediye Başkanı Ömer Altun, Akarsu Belediyeye Başkanı Lokman Fındık, Duruca Belediye Başkanı Zeki Kavak ve BDP ilçe Başkanı Süleyman Çiftçi’nin de aralarında olduğu 37 kişiye dava açıldı.
     Nusaybin Adliyesi Asliye Ceza Mahkemesinde bu gün görülen duruşmada 35 kişi hazır bulundu.
    
 Savunmalarını Kürtçe vermek isteyen BDP’lilerin bu talebi mahkeme heyeti tarafından kabul görmedi. Bunun üzerine mahkeme 24 Şubat 2011 tarihine ertelendi.
     Mahkeme çıkışında açıklama yapan BDP ilçe Başkanı Süleyman Çiftçi, Anadillerinde yapmak istedikleri savunmaların kabul edilmediğini bildirdi.
    Çiftçi şöyle konuştu;
“Dava açılan arkadaşlarımız, mahkemede kendi ana dilleriyle savunma yapmak istedi. Bizim bu talebimiz mahkeme tarafından red edildi. Biz bunu kınıyoruz. Bugün Uganda da 30 Türk ailesi yaşıyor. Devlet gidip onlar için orada Türkçe okul açıyor. O okulda Türkçe eğitim almak isteyenlerin toplamı 4 veya 5 kişidir. Ancak bu gün Kürt halkı Ortadoğu’da kendi topraklarında yüz yıllardır yaşıyorlar. 30 Milyon insan kendini kendi dili ve kültürüyle savunmak ve ifade etmek istiyor. 21 yy. yapılanlar yapılan red insanlık suçudur. Biz bunu kınıyoruz.”
     37 kişinin Avukatları, karar nedeniyle Mardin Ağır Ceza Mahkemesine itiraz edeceklerini bildirdi. / Nusaybinim.com