Nusaybin ve Kızıltepe’de bomba düzenekleri ele geçirildi

Mardin İl Emniyet Müdürlüğü, Kızıltepe’de başlayan ve Nusaybin’de devam eden operasyonlarda patlayıcı madde ve bomba düzenekleri ele geçirildiğini duyurdu.

 

Mardin İl Emniyet Müdürlüğü tarafından yapılan açıklama ve paylaşılan videolarda, Operasyonun Kızıltepe ilçesinde Suriye uyruklu iki şahısla başladığı belirtildi.

 

Emniyet Müdürlüğünün açıklaması şöyle,
“Suriye sınır hattından illegal geçiş yaparak, sansasyonel eylem amaçlı Metropol/Batı illerimize “Patlayıcı Madde ve Bomba” düzeneklerinin aktarımının yapılacağına dair istihbari bilgiler doğrultusunda;

 

Mardin Cumhuriyet Başsavcılığının talimatlarıyla; 19.01.2021 günü Kızıltepe İlçemizde Suriye uyruklu 2 şahıs yakalanmış,  yakalanan şahısların yapılan üst aramalarında:

 

Spor çantalarında oluşturulan Özel bölmelere gizlenmiş şekilde zaman ayarlı bomba düzeneği, Şahsın giymiş olduğu ayakkabı tabanı ile ayakkabı sayası arasına yerleştirilmiş plastik patlayıcı madde, Şahısların giymiş oldukları montlar üzerinde, oluşturulan Özel bölmelere gizlenmiş şekilde plastik patlayıcı madde ve zaman ayarlı bomba düzeneği, Şampuan kutusu ve jöle kapları içerisinde gizlenmiş plastik patlayıcı madde ele geçirilmiştir.

 

Yürütülen çalışmalar doğrultusunda, şüpheli şahısların sınır hattından geçiş yaptıktan sonra Nusaybin ilçesinde konakladıkları tespit edilen bir ikamette Özel Harekât Polisleri tarafından yapılan operasyon sonucu; İkamette bulunan 1 spor çantası ile 2 adet krem kutusu içerisine gizlenmiş plastik patlayıcı madde ve bu patlayıcı maddeleri batı illerimize sevk edeceği bilgisi alınan 1 Suriye uyruklu şahıs yakalanmıştır.

 

Yapılan operasyonlarda toplam 4 bin 115 gr Plastik patlayıcı madde, 2 adet Zaman Ayarlı ve 1 adet Uzaktan Kumandalı olmak üzere toplam 3 adet bomba düzeneği ve çok sayıda dijital materyal ele geçirilmiştir. 

 

Bahse konu soruşturma kapsamında ilimizde yakalanan şahısların irtibatlı oldukları, İstanbul, Antalya ve Şanlıurfa illerinde bulunan şüpheli şahıslar, düzenlenen operasyonlar neticesinde gözaltına alınmış olup, şüpheli şahıslardan 4’ü çıkarıldıkları Adli Makamlarca Tutuklanarak cezaevine sevk edilmiştir. Kamuoyuna saygıyla sunulur.”