Nusaybinli Ezidilerden Kaymakam Kayabaşı'na asfalt için teşekkür

GÜNDEM Haber Girişi : 18 Ağustos 2022 18:50
Çelki aşireti adına, Mardin ve Nusaybin Çelki aşireti kanaat önderi ve iş adamı Hayrettin Çelik, Çilesiz Mahallesi ve Hasan Beg Mezarlığı yolunun asfaltı için Nusaybin Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili Ercan Kayabaşı'na teşekkür etti.

Çelki aşireti adına, Mardin ve Nusaybin Çelki aşireti kanaat önderi ve iş adamı Hayrettin Çelik, Çilesiz Mahallesi ve Hasan Beg Mezarlığı yolunun asfaltı için Nusaybin Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili Ercan Kayabaşı'na teşekkür etti.

 

Çelki aşireti ve Ezidi vatandaşlar adına açıklama yapan Çelik'in açıklaması şöyle,
"Mardin bölgesi ve çevre ilçeler; tarihi geçmişi, doku ve yapısıyla, varlığını bugüne kadar devam ettirmişlerdir. -Özellikle tarihî Ipekyolu üzerinde bulunan Nusaybin, birçok medeniyete ev sahipliği yapmış ve medeniyetlerin beşiğinden bir tanesidir.- Bu varlık; farklı dil, inanç ve kültürleri kendi içinde; barış ve kardeşlik duygularıyla barındırmakla birlikte, bir simge haline gelmiştir. Bugün Mardin kentimiz ve çevresi olmakla birlikte, bu yapısıyla bu simgeyi ülke sınırları dışında da ülkemizi ve Mardin ve çevresinde bulunan bütün farklı dil, inanç ve kültürleri temsil etmektedir. Bu yönüyle ilçe bazında Nusaybin, Mardin ilinin küçük bir örneği gösterilebilir.


Mardin bölgesi sınırları içerisinde; Mardin, Nusaybin ve çevresinin bir rengi ve mozaiğinden bir parça olan Ezidiler; tarih boyunca Mardin, Nusaybin ve çevresinde yaşamışlardır. Çoğunluğu şu an yurt dışında yaşamlarını sürdüren Ezidi, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, Mardin’deki yüzyıllarca geçmişiyle sıkı bağlarını devam ettirmektedirler. Bu sıkı bağlardan biri de mezarlık ve defin merasimidir.

Mardin’in Nusaybin ilçesine  bağlı Çilesiz köyü/Mahallesi’ndeki mezarlık, 8 köy ve 30 bin kişinin defin işlemi yaptığı mezarlıktır. Özellikle kış aylarında yol, defin işlemleri için çok zorluk çıkarmaktaydı. Kışın çamurlanan ve büyük bir eziyet haline gelen defin işlemleri, Çilesiz Mahallesi’nde bulunan 10 km'lik Hasan Beg Mezarlığı yolu asfaltlanarak nihai bir sonuçla bu sorun çözülmüş oldu.

 

Bu sorunun nihai sonuçlanmasından ötürü, bir teşekkür borcu saydığımızdan, bu borcu Nusaybin Belediyesi Başkanı ve aynı zamanda Nusaybin Kaymakamı Sayın Ercan Kayabaşı'na iletmek istedik. Kısa bir zaman önce Mardin Büyükşehir Belediyesi ve Nusaybin Belediyesi Başkanlığı’na yaptığımız Çilesiz köyü Hasan Beg Mezarlığı 10 km'lik yol yapımı başvurusuna, olumlu cevap veren, Sayın Ercan Bey’e, sonsuz teşekkür ve şükranlarımızı sunar, memnuniyetimizi belirtmek ister ve başarılarının devamını dileriz. Aynı zamanda Mardin bölgesindeki ve Nusaybin’deki bu yönlü gelişmeler bizi mutlu etmekte ve gururlandırmaktadır. 


Çelki aşireti adına, Mardin ve Nusaybin Çelki aşireti kanaat önderi ve iş adamı Sayın Hayrettin Çelik."