Özeller Yemek Fabrikasına Sıfır Atık Belgesi

GÜNDEM Haber Girişi : 05 Aralık 2021 15:54
Nusaybin'de faaliyet gösteren Özeller Gıda ve Yemek Fabrikası, yönetmenlik kapsamında olmadığı halde gönüllü olarak Sıfır Atıl yönetmenliğine uyarak "Sıfır Atık" belgesi almaya hak kazandı.
Nusaybin'de faaliyet gösteren Özeller Gıda ve Yemek Fabrikası, yönetmenlik kapsamında olmadığı halde gönüllü olarak Sıfır Atıl yönetmenliğine uyarak "Sıfır Atık" belgesi almaya hak kazandı.
 
 
Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından 2017 yılında sürdürülebilir kalkınma ilkeleri çerçevesinde oluşan atıkları kontrol altına almak ve gelecek nesillere daha temiz ve yaşanabilir bir dünya bırakmak adına Özeller Gıda Sıfır atık yönetmeliği kapsamında olmadığı halde gönüllülük esası ile sistemi kurmuş olup “Sıfır Atık Projesi" kapsamında sürdürülebilirliği esas alan Çevre Politikası gereği hayata geçirildi.
 
Nusaybin Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Müdür tarafından Özeller Gıda Yemek Fabrikası yönetici Yusuf Özel'e takdim edilen "Sıfır Atık" belgesi sonrası açıklama yapan Özel, "Firmamız bünyesinde, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından Türkiye genelinde başlatılan " Sıfır Atık Projesi" kapsamında, atık oluşumunun önlenmesinden başlayarak atıkların azaltılması, kaynağında ayrı biriktirilmesi, geçici depolanması, ayrı toplanması, taşınması ve işlenmesi süreçlerinin hepsini içine alan " Sıfır Atık Yönetim Sistemi " kurulmuştur. "Sıfır Atık Yönetim Sistemi " ne ilişkin yazılı ve görsel tüm belge ve dokümanlar Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü'nce değerlendirilerek, herhangi bir eksikliğin bulunmadığı tespit edilmiş ve firmamız temel seviyede " Sıfır Atık Belgesi " almaya hak kazanmıştır" dedi.
 
Yusuf Özel, Özeller Gıda ve Yemek Fabrikası olarak öncü olmaya devam ettiklerini ifade etti.
 
Sıfır Atık yönetmenliğini gönüllü olarak uygulama aldıkları Özeller Gıda ve Yemek Fabrikasına teşekkür eden Nusaybin Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol müdürü Şehmus Biltekin ise ilçede bulunan tüm firmaların bu yönde çaba göstermesini istedi.