Seyyid Şükrü Akay Camisinde ilk namaz kılındı

GÜNDEM Haber Girişi : 28 Ekim 2022 18:12
Nusaybin’de tanınmış Kuyumcu esnaflarından Akay ailesi, babaları Seyyid Şükrü Akay adına Hacılar Mezarlığı yanına yaptırdıkları camide ilk Cuma Namazı kılındı. Caminin önümüzdeki günlerde resmi açılışının yapılması bekleniyor

Nusaybin’de tanınmış Kuyumcu esnaflarından Akay ailesi, babaları Seyyid Şükrü Akay adına Hacılar Mezarlığı yanına yaptırdıkları camide ilk Cuma Namazı kılındı. Caminin önümüzdeki günlerde resmi açılışının yapılması bekleniyor.

 

Nusaybin'in hayırsever ailelerinden Akay ailesi, Hacılar Mezarlığı yanına babaları Seyyid Şükrü Akay adına Cami ve Erkekler için Taziye evi, Anneleri Hacı Neşmiye Akay adına ise Kadın Taziye evi ve Kur'an Kursu yaptırdılar. Bölgenin örnek mimarisine uygun yapılan üç katlı Camii, Kur'an Kursu ve Taziye evinde ayrıca gasilhane, şadırvan ve abdest yerleri bulunuyor.

 

Nusaybin ilçe Müftüsü Hasan Yeşildal tarafından kılınan ilk Cuma Namazına vatandaşlar camiye akın etti. İlçe Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili Ercan Kayabaşı'da camide incelemelerde bulunarak vatandaşlarla bir araya geldi. Henüz açılışı yapılmayan caminin önümüzdeki günlerde büyük katılımla açılışının yapılması bekleniyor.

 

-CAMİİ MAHALLE İÇİN BÜYÜK İHTİYAÇTI

Hacılar Mezarlığı yanında inşa edilen cami, taziye evi ve Kur'an kursu, mahalle için büyük ihtiyaç olduğu belirtildi. Bölgede özellikle taziye evi olmadığı için büyük sorun yaşadıklarını ifade eden mahalle sakinleri, yaptıkları camiden dolayı Akay ailesine teşekkür etti.

 

Akay ailesi daha önce de İpekyolu Mahallesinde yapılan Bilal-i Habeş Camii inşaatının büyük bölümünü, Selahaddin Eyyubi Mahallesinde yapılan Şeyh Reşit Camisinin ise minaresinin tamamı ve iç dizaynına maddi katkı yapmışlardı.