Tarihi Nusaybin Han'ı Korumaya alınıyor

KÜLTÜR & SANAT Haber Girişi : 26 Temmuz 2010 13:04
Mardinin Nusaybin ilçesi Belediyesi, Eyyubiler döneminden kalan tarihi Hanı korumaya alıyor. Belediye ilk olarak Hanın tescillenmesi için çalışmalara başladı.
Arif Altunkaynak - Abdullatif Altunkaynak
Mardin’in Nusaybin ilçesi Belediyesi, Eyyubiler döneminden kalan tarihi Han’ı korumaya alıyor. Belediye ilk olarak Han’ın tescillenmesi için çalışmalara başladı.
     Eyyübiler döneminden kalan tarihi Nusaybin Hanı, ilgisizlikten ve bakımsızlıktan dolayı tahrip oluyor. Ensarizade Şeh Mehmet Buni Şeyhabdulfetah Vakfı üzerine kayıtlı olan tarihi han, 80 yıldır kavak ağaçları kabuklarının soyulup satışa hazır hale getirilen direkhane olarak kullanılıyor. Restore edilmesi gereken tarihi hanın bilinçsiz bir şekilde kullanılması ve gereken önemin verilmemesi tarihi hanın yıpranmasına neden oluyor.
 Nusaybin Belediye Başkanı Ayşe Gökkan, tarihi hanın tescilinin yapılmadığını bu yüzden gerekli mercilere birebir diyaloga geçtiklerini kaydederek, hanı kiralayanlarla görüştüklerini söyledi.
Han'ın Direkhaneye çevrilmesinden dolayı yapısının zarar gördüğünü aktaran başkan Gökkan şöyle konuştu; “Henüz tescili yapılmamış, tescili yapılması için gerekli yerlere başvuracağız. Han'ı boşaltamaya dönük ön görüşmeleri yaptık. Direkhanenin oradan çıkması için çalışmalara başladık. Tabi ki tarihi yerlerin korunmasında yerel yönetimlerin hassasiyeti biliniyor. Nusaybin'de ‘İnanç Kültür Parkı’ projesinin çalışmalarıyla bir kent bilinci oturtuldu ancak hala da kentte tarihi yerler konusunda bilinci geliştirmediğine dair bizim de görüşlerimiz var. Burası için hızla boşaltmaya dönük resmi kurum ve kuruluşlarla birlikte çalışma yapmayı planlıyoruz”.
Gökkan, tescilin yapılması için Diyarbakır Tabiat ve Kültür Varlıklarını Koruma Kuruluna görüş bildireceklerini söyledi.
 Nusaybin Belediye Arkeologu Abdurrahman Oruç ise, Han'da yaptıkları ön çalışmalarda gerek tarihi kaynaklarda gerekse de mimari dokusunun yaklaşık bin yıl öncesine ait olduğunu söyledi.
Tarihi kaynaklarda adı sıkça geçen bin yıllık Nusaybin Hanı'nın antik Bağdat Köprüsü üzerinden geçen kervanları ağırladığını ifade eden Oruç, hanın güney kısmında bulanan üst örgüsü tahrip edilen anıtsal bir kemerin Roma dönemine ait bir mimari yapıyla ilişkili olabileceğini kaydetti.
 Oruç, hanın yan duvarlarına yapılan çimento sıva ve kavak ağaç direklerinin mekânın orijinal yapısını bozduğunu ve mekânı tahrip ettiğini sözlerine ekleyerek, tarihi yapıların korunması için belediye çalışmalarının devam ettiğini kaydetti. / Nusaybinim.com - Nusaybin Belediyesi Basın - Yayın