Tunceli Üniversitesi, Kürtçe ve Zazaca'yı Seçmeli Ders Olarak Okutmaya Başladı

EĞİTİM Haber Girişi : 11 Nisan 2010 10:58
Derslerin, İngilizce okutmanı ve emekli bir öğretmenin tarafından verildiği üniversitede, 600 öğrenci Kürtçe, 400 öğrenci ise Zazaca'yı seçmeli ders olarak görmeye başladı.
Tunceli Üniversitesi, Kürtçe ve Zazaca'yı seçmeli ders olarak okutmaya başladı. Derslerin, İngilizce okutmanı ve emekli bir öğretmenin tarafından verildiği üniversitede, 600 öğrenci Kürtçe, 400 öğrenci ise Zazaca'yı seçmeli ders olarak görmeye başladı. Tunceli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Durmuş Boztuğ, "Biz Türkiye'de bir ilke imza attık ve demokratik açılıma destek olmak için, yörede konuşulan Zazaca ve Kürtçe dillerini üniversitemizde ders olarak veriyoruz" dedi.
 
Hükümetin 'demokratik açılım' projesine Senato kararı alarak destek veren ilk üniversite olma özelliğini taşıyan Tunceli Üniversitesi, Kürtçe ve Zazaca dillerinin seçmeli ders olarak okutulması için yaklaşık 5 ay önce başlattığı çalışmayı tamamladı. Kürtçe ve Zazaca konusunda uzman okutmanların bulunmasıyla birlikte, Tunceli Üniversitesi Senatosu tarafından alınan karar gereği, ön lisans ve lisans öğrencilerine seçmeli Kürtçe ve Zazaca del eğitimi verilmeye başlandı.
 
ZAZACA DERS EMEKLİ ÖĞRETMENDEN
Tunceli Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Durmuş Boztuğ, demokratik açılım projesine üniversite senatosu olarak, destek kararı aldıklarını söyledi. Boztuğ, "Türkiyemizin daha demokratik bir hale gelmes için ve kardeşlik projesinin dahada gelişmesi için Kürtçe ve Zazaca eğitimin yanında Anadolu Sevgi Felsefesi derslerini de, üniveristelerimizde ders olarak vermeye başladık. Şu an itibari ile 600 kadar öğrenci Kürtçe, 400 kadar öğrenci de, Zazaca'yı seçmeli ders olarak görüyor. Eğitimleri anadili Kürtçe olan İngilizce okutmanımız ile anadili Zazaca olan amekli bir Türkçe öğretmenimiz bu dersleri veriyor. Ben Tunceli Üniveristesi rektörü olarak da Türkiye'de yine bir ilk olan Anadolu Sevgi Felsefesi derslerini kendim derslere girmek suretiyle vereceğim" dedi.
 
Mardin Artuklu Üniversitesi'nde Yaşayan Diller Enstitüsü tarafından sadece yüksek lisans öğrencilerine Kürtçe okutulduğunu hatırlatan Prof. Dr. Durmuş Boztuğ, "Tunceli Üniversitesi demokratik açılıma destek veren tek üniversite olduğu gibi önlisans ve lisans öğrencilerine Kürtçe ve Zazaca'yı seçmeli ders olarak öğreten de tek üniversitedir" dedi. / Ajanslar