Vali Demirtaş, 10 Ocak Gazeteciler Gününü kutladı

GÜNDEM Haber Girişi : 10 Ocak 2022 15:03
Mardin ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mahmut Demirtaş, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü dolayısıyla il geneli görev yapan tüm basın mensuplarını ağırladı.
Mardin ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mahmut Demirtaş, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü dolayısıyla il geneli görev yapan tüm basın mensuplarını ağırladı.
 
 
Artuklu Kervansarayda yapılan programa, Vali Demirtaş, Vali Yardımcıları, Mardin Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Murat Süzen, Mardin Gazeteci ve Yazarlar Cemiyeti Başkanı Abdülkadir Üründü, Mardin Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Mehmet Çelik, Mezopotamya Gazetecileri Cemiyeti Başkanı Cemil Aydoğan ve il geneli görev ulusal ve yerel basın görevlileri katıldı.
 
 
Programda konuşan Vali Demirtaş, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Gününü kutladı.
 
Demirtaş şöyle konuştu,
"10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü ile ilgili düzenlenen programa hoş geldiniz diyor; sizleri sevgiyle ve saygıyla selamlıyorum.
 
 
Öncelikle kamu yararını gözeterek basın etik ilkeleri istikametinde görevlerini yapan, vatandaşlarımızın doğru, güvenilir, tarafsız habere erişimi için gayret sarf eden basın mensuplarımızın “10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü“nü içtenlikle kutluyor; çalışmalarında kolaylıklar ve başarılar diliyorum.
 
 
Haber alma, olan bitenden haberdar olma ihtiyacı, insanlık tarihiyle yaşıt bir realitedir. Bu ihtiyacın neticesinde ortaya çıkan ve gazeteden radyoya, radyodan televizyona, televizyondan internet medyasına evrilen haberin serüveninde, mobil iletişim araçlarının yaygınlaşmasıyla birlikte artık sosyal medya haberciliği de dikkat çeken bir olgu olarak yerini almaya başlamıştır.
 
 
Kuşkusuz bu maratonun uzun soluklu koşucuları olan gazetecilerimizi, her yıl “10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü“ dolayısıyla kutlamak, bu anlamlı günlerinde onların yanlarında olduğumuzu hissettirmek, büyük bir anlam ve önem taşıyor. 
 
 
Zira basın emekçileri; gece-gündüz, soğuk-sıcak demeden, mesai mefhumu gözetmeden, insanımızın bilgiye, habere anında ulaşması için insanüstü bir gayret göstermekte, toplumun gören gözü, işiten kulağı, kamu vicdanının sesi olarak görev yapmaktadır. 
 
Basın meslek ve etik ilkeleri çerçevesinde dünden bugüne çeşitlenen habere erişim kaynakları vasıtasıyla vatandaşlarımızın doğru, güvenilir ve tarafsız habere erişimini sağlamaktadır. 
 
 
Demokrasinin saç ayağı olarak nitelendirilen yasama, yürütme ve yargıya, “medya dördüncü kuvvettir” diyerek katkıda bulunmakta; demokrasi kültürünün ülkemizde kökleşmesi için ciddi bir vazife üstlenmektedir. 
 
 
Bu meyanda bizler de Mardin’imizde gerek yerel gerek ulusal basınımızın temsilcileriyle işbirliğimizi sürdürecek; basın çalışanlarının görevlerini sağlıklı koşullarda yerine getirmesi, Mardinli hemşehrilerimize doğru, güvenilir ve tarafsız haberlerin ulaştırılması noktasında Valilik olarak gereken tüm desteği sağlayacağız. 
 
Öte yandan Mardin’imizin bilinirliğinin, tanınırlığının artırılmasında, yürütülen çalışmaların, projelerin insanımıza ulaştırılmasında hepimize büyük görevler düştüğünü unutmamalıyız. 
 
 
O sebeple Mardin’imizin kadim tarihi ve kültürünü, konumunun getirdiği avantajlarını, mevcut potansiyelini ulusal basınımızın ve haber ajanslarımızın il temsilcilikleri, yerel ve bölgesel basın-medya kuruluşlarımızın güzide mensuplarının katkılarıyla tüm dünyaya duyurmalı; Mardin’i yerelden ulusala, ulusaldan tüm dünyaya el birliğiyle taşımalıyız. 
 
 
Bu vesileyle bir kez daha basın etik ilkeleri doğrultusunda çalışan, vatandaşlarımızın objektif habere erişimi için gayret sarf eden, ülkemizde demokrasi kültürünün ve özgür basının yerleşmesi için çalışan basın mensuplarımızın “10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü“nü içtenlikle kutluyorum."