Nusaybinliler, İpek Yolunda 5 Duhok'lunun katledilmesini kınadı

Açıklama

Nusaybin'de, çok sayıda sivil toplum kuruluşu, Artuklu-Nusaybin karayolunda Irak plakalı araçta 5 kişinin katledilmesini kınadı. Nusaybin İlçe Merkezinde bir araya gelen Sivil Toplum Kuruluşları Platformu yöneticileri ve çok sayıda vatandaş basın açıklamasında bulundu.

 

Nusaybin Esnaf ve Sanatkar Odası (NESO) Başkanı Ömer Özel tarafından yapılan açıklamada, "Barışın, huzurun ve kardeşliğin kenti Nusaybin STK'ları ve Nusaybin halkı olarak yaşanan olaydan dolayı büyük üzüntü duyduğumuzu belirtmek istiyor, bu menfur saldırıyı şiddetle kınıyoruz" denildi.

 

Özel tarafından yapılan açıklama şöyle; "İki gün önce Duhok'tan ülkemize tedavi ve gezi amacıyla gelen 3'ü kadın 5 kişi vahşice katledildi. Barışın, huzurun ve kardeşliğin kenti Nusaybin STK'ları ve Nusaybin halkı olarak yaşanan olaydan dolayı büyük üzüntü duyduğumuzu belirtmek istiyor, bu menfur saldırıyı şiddetle kınıyoruz. Misafirperver Nusaybin halkı olarak böyle bir olayın gerçekleşeceğini tahmin edebilseydik her bir vatandaşımızla birlikte Duhoklu kardeşlerimize siper olurduk. İlçemizde bu ve buna benzer olayların bir daha yaşanmaması için elimizden gelen her türlü gayreti göstereceğiz. Nusaybin ve Nusaybinlilerin adını kötüye çıkaracak her kim olursa olsun bu saatten sonra bunun cevabı çok sert olacaktır Herkes bunun bilincinde olsun. Yaşanan acıyı en derin şekilde hissediyoruz. Bu saldırıda hayatını kaybeden 5 kardeşimize Allah'tan rahmet kederli yakınlarına başsağlığı diliyoruz. Ayrıca olayın meydana geldiği dakikadan itibaren saldırganların kısa sürede yakalanması ve olayın aydınlatılması için canla başla çalışan başta Mardin Valimiz, Nusaybin Kaymakamımız, Jandarmamız ve Polisimiz olmak üzere tüm güvenlik birimlerine teşekkür ediyoruz."

 

Açıklamanın sonunda Nusaybin Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Özel, Duhok'a taziye ziyaretinde bulunmak için girişimlerinin devam ettiğini kaydetti.

 

Basın açıklaması sonrasıda hayatını kaybeden 5 kişi için Fatiha okundu.

 

Basın Açıklamasında, Nusaybin STK Platformu adına, Esnaf ve Sanatkarlar Odası, Nusaybin Ticaret Odası, Nusaybin Soförler ve Otomobilciler Odası, Nusaybin Ziraat Odası, Nusaybin Ticaret Borsası, Nusaybin Esnaf Kefalet Kredi Kooferatifi, tüm mahalle muhtarları, Alika Aşiret Derneği, Bublana Aşiret Derneği, Omerka Aşiret Derneği, Nusaybin Tekstilciler Derneği, Nusaybin Çiftçiler Derneği ve Türk Kızılayı Nusaybin Şubesi Başkan ve Yöneticileri yer aldı.