Başörtü Düşmanlığı Bitmiyor

EĞİTİM Haber Girişi : 09 Nisan 2010 08:26
Mardin'de sınava giren Açıköğretim Fakültesi İlahiyat bölümü öğrencisinin sınavı, başörtülü olduğu gerekçesiyle tutulan tutanak sonrası iptal edildi.
Başörtüsünden dolayı uğradığı baskılar nedeniyle 2005 yılında Fırat Üniversitesi’nde kimya bölümünü okurken okuldan ayrılmak zorunda kalan Neslihan Özer, kayıt yaptırdığı açık öğretim fakültesinde de baskılardan kurtulamadı.
          Açık öğretim Fakültesi İlahiyat bölümünde okuyan Neslihan Özer, 4 Nisanda Mardin’de katıldığı sınavlarda başını açması yönünde baskıyla karşılaştı. Tüm ısrar ve baskılara rağmen başörtüsünü çıkarmayan Özer hakkında, tutanak tutularak sınavı iptal edildi.
          İnancından dolayı ayrımcılığa maruz bırakıldığını dile getiren başörtü mağduru Neslihan Özer, hükümetin; Romen, Alevi, Kürt açılımı gibi kendisinin de önlemli bulduğu açılımlar yaptığını ancak inanç özgürlüğü konusunda sınıfta kaldığını söyledi. Devletin haydi kızlar okula kampanyası gibi çeşitli kampanyalarla kızları okula teşvik ettiğini fakat uygulamalarla çeliştiğini dile getiren Özer, teşvik edilen kızların kim olduğunu merak ettiğini ifade etti.
          Sınav günü salon görevlileri dışında sırf başörtülü öğrencileri tespit etmek için çalışan bir grup görevlinin görev aldığını belirten Özer, bunların örtülüleri tespit edip haklarında tutanak tutmak için adeta can attıklarına şahit olduğunu söyledi.
           Bu görevliler başını açan ancak örtülerini omuzları üstünde bekletenler hakkında bile tutanak tutarak sınavlarını iptal etiğini dile getiren Özer, bu görevlilerin yaptıklarından adeta sevinç duyduklarını kaydetti. Üç ay boyunca sınava sıkı bir şekilde hazırlandığını ve emeğinin keyfi bir uygulamaya kurban edildiğini ifade eden Özer, konu Allahın emri ve rızası olunca her şeyini tereddütsüz bir şekilde feda edebileceğini belirterek, tüm inananları bu konuda tepkiye davet etti.  / Nusaybinim.com Haber Servisi