MARDİN Haber Girişi : 14 Haziran 2010 09:57

14 Yıllık kan davası , barış yemeğiyle son buldu

14 Yıllık kan davası , barış yemeğiyle son buldu
Gercüş'e bağlı Kayapınar beldesinde 14 yıl önce iki aile arasından tarla yüzünden meydana gelen kan davası barış yemeğiyle son buldu. Şavli ve Aslan ailelerinin barış yemeğine Midyat, Gercüş, Nusaybin
Gercüş'e bağlı Kayapınar beldesinde 14 yıl önce iki aile arasından tarla yüzünden meydana gelen kan davası barış yemeğiyle son buldu. Şavli ve Aslan ailelerinin barış yemeğine Midyat, Gercüş ve Nusaybin müftüleri ile yaklaşık 2 bin kişi katıldı. Yemek için 40 koyun kesildi.
Kayapınar'da 1996 yılında tarlada yaşanan tartışma üzerine başlayan kan davası, can kayıpları sebebiyle bugüne kadar devam etti. Önceki gün kan davalı ailelerin yakını olan Bahattin Erdoğan'ın (43) vefat etmesi üzerine bölgenin tanınmış alimlerinden Şeyh Abdullah Hamidi, taziyeye gelerek barış için taraflardan ricada bulundu. Bugün Merkez Camii yanında kurulan 3 taziye çadırındaki barış yemeği Kur'an-ı Kerim tilavetiyle başladı. Törene, eski milletvekillerinden Kutbettin Hamidi, M. Fariz Özdemir'in yanı sıra Batman Ticaret Odası Başkanı Mehmet Timur, Gercüş Cumhuriyet Savcısı Tarık Demir, Emniyet Amiri Rasim Karaman, Kayapınar Belediye Başkanı Abdulmutallip Bademci, Midyat Belediye Başkan Vekili M. Tevfik Baysal, Ömerli Belediye Başkanı Yılmaz Altındağ, çevre ilçelerin müftüleri, köy muhtarları ile yüzlerce vatandaş katıldı.
Barış yemeğini organize eden Nusaybin Çağlar köyü Camisi Din görevlisi Zekeriya Güler, "Düşmanlık bitmiştir. Yerini affetmek, sevgi ve saygıya bırakmıştır. Bizleri bugüne eriştiren Allah'a hamd olsun." dedi. Ardından Şeyh Abdullah Hamidi, tarafların sarılmasını istedi. Birbirlerine sarılıp helallik dileyen taraflar göz yaşlarına hakim olamazken, bu esnada bir imam kaside okudu. Ardından barış yemeği dağıtıldı. 
    Daha önce birçok alimin aileleri barıştırmak için devreye girdiği ancak tarafların biraraya gelemediği öğrenildi. Nusaybin Çağlar Köyü din görevlisi Zekeriye Güler'in katkılarıyla aileler biraraya gelerek barış sağlandı. / Nusaybinim.com