POLİTİKA Haber Girişi : 27 Haziran 2010 07:44

BDPnin hazırlamış olduğu Özerk Kürt Bölgesi haritasında Nusaybin'de bulunuyor

BDPnin hazırlamış olduğu Özerk Kürt Bölgesi haritasında Nusaybin'de bulunuyor
BDPnin hazırlamış olduğu Özerk Kürt Bölgesi haritasında Nusaybin'de bulunuyor. BDP özerklik ilanında kararlı. Hatta çalışmalar bitti, pilot iller seçildi. İşte Güneydoğu'nun Ankara'dan kopuşu:
BDP’nin hazırlamış olduğu Özerk Kürt Bölgesi haritasında Nusaybin'de bulunuyor. BDP özerklik ilanında kararlı. Hatta çalışmalar bitti, pilot iller seçildi. İşte Güneydoğu'nun Ankara'dan kopuşu:
 Çok tartışılan bu tip haritalar gerçek olmasın diye demokratik açılımlar başlatılmıştı. BDP, son hamlesiyle Ankara merkezi yönetiminden ayrı özerk bölge için pilot bölgeleri belirledi.
 BDP belediye başkanları ve İl Genel Meclis üyelerinin, belediyelerin merkezi hükümetten bağımsız hale gelmesi yönündeki çalışmaları için ilk aşamada 9 pilot bölge belirledi.
 - 99 BELEDİYE BAŞKANLIĞI BULUNUYOR
 Geçtiğimiz günlerde Diyarbakır'da toplanan BDP'li belediye başkanları ve İl Genel Meclis üyeleri, belediyelerin merkezi hükümetten tamamen bağımsız hale gelmesi için mücadele edilmesi kararı almıştı. BDP'liler tartışma yaratacak bu kararı, Avrupa Birliği Yerel Yönetimler Özerklik Şartı'na dayandırmıştı. BDP'nin elinde bir Büyükşehir, yedi il, 51 ilçe ve 40 belde olmak üzere toplam 99 belediye başkanlığı bulunuyor.
 İşte bu gelişmelerden sonra projeyi fiilayata dökmek isteyen BDP'liler pilot bölgede projeyi deneyecekler. Vatan gazetesinde konuyla ilgili haber yer aldı. Haberde BDP'nin belirlediği il ve ilçeler de bulunuyor.
 - PİLOT BÖLGELER
 Van ve Tunceli merkez, Urfa'nın Viranşehir ilçesi, Diyarbakır'ın Bağlar ilçesi , Mardin'in Nusaybin ilçesi, Muş'un Varto ilçesi, Kars'ın Digor ilçesi, Bitlis'in Hizar ilçesine bağlı Kolludere beldesi ve Mus'a bağlı Erentepe beldelerinde demokratik özerklik projesinin ilk uygulamaları yaşama geçirilecek
 "BİRLEŞTİREN PROJE"
 BDP'li Sebahat Tuncel, demokratik özerklik projesini değerlendirirken bunun bölen değil, birleştiren bir proje olduğunu söyledi. / Vatan Gazetesi - Ensonhaber .com