TÜRKİYE Haber Girişi : 31 Mayıs 2021 20:20

Cumhurbaşkanı Erdoğan normalleşme adımlarını açıkladı

Cumhurbaşkanı Erdoğan normalleşme adımlarını açıkladı
Cumhurbaşkanı Erdoğan, 1 Haziran’dan itibaren başlayacak olan normalleşme kararları açıklandı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın başkanlığında gerçekleştirilen Kabine Toplantısı sona erdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Bakanlar Kurulu Kabine Toplantısı’nın ardından açıklamalarda bulundu.

 

Gündeme ilişkin açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan,  "Büyük Çamlıca Camii bu asrın sembol eserlerinden birisidir." dedi.

 

"Demokraside ve ekononmide Türkiye'nin en önde gelen ülkeler arasındaki seçkin yerine çıkararak milletimize verdiğimiz sözü yerine getirmek için canla başla çalışmaya devam edeceğiz" diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Milletimize verdiğimiz desteklerin ayrıntılarını sizlerle paylaşmıştık. 661 milyar lirayı bulan hibe desteği sağladık. Aşı çalışmalarında da ilk 10 ülke arasındayız. İnşaallah kendi aşımıza da yıl bitmeden kavuşacağız. Haziran ayında yoğun bir aşı programı uygulayacağız. Yine bu süreçte, kafa karıştırıcı açıklamaları ile milletimizi yanlış yönlendirmeye çalışanların da olduğunu biliyoruz. Salgının başladığı günden beri, açılma kapanma kararlarının ardı arkasına gelmesinin sebebi, bu müsibetin ülkemiz üzerindeki etkilerini azaltmaktır. Kademeli normalleşme adımlarıyla vaka ve ölüm sayılarındaki azalma, önemli ölçüde sürüyor olması, tedbirlerin amacına ulaştığını gösteriyor" ifadelerini kullandı.

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan daha sonra 1 Haziran’dan itibaren başlayacak olan normalleşme kararları açıklandı.

 

Açıklanan kararlar şöyle,

- Sokağa çıkma sınırlamaları hafta içi ve cumartesi 22.00-05.00 atrasında uygulanacak. Bu sınırlama hafta sonu ise cumartesi 22.00 ile Pazartesi sabahı 05.00 arasında uygulanacak.

 

Temmuz ayında bu kısıtlama sayıları vaka ve vefat sayıları ve aşılamaya göre yeniden belirlenecek.

 

Restoran lokanta gibi yerler sabah 7 ile akşam 21.00 arasında belirlenen kurallara göre; gece 24.00'e kadar paket servisi olacak. Pazar günü ise sadece paket servis.

 

Kahvehane, kafe, çay bahçesi, lunapark gibi işletlemelrr, sabah 07.00 ile akşam 21.00 arasında pazar günü hariç çalışabilecektir.

Düğün törenleri belirlenen şartlara uygun şekilde 1 Haziran'dan itibaren başlayacak.

 

2021-2022 akademik takvimi 13 Eylül'de başlayacak. Kamu kurumlarındaki esnek mesai uygulaması devam edecek."