POLİTİKA Düzenleme Tarihi : 10 Ağustos 2020 16:28 Haber Girişi : 10 Ağustos 2020 16:29

Dündar, Mardin'deki Kovid-19 artışını TBMM gündemine taşıdı

Dündar, Mardin'deki Kovid-19 artışını TBMM gündemine taşıdı
HDP Mardin Milletvekili Pero Dündar, Mardin'de yeni tip koronavirüs (Kovid-19) artışını Türkiye Büyük Millet Meclisine taşıdı.

HDP Mardin Milletvekili Pero Dündar, Mardin'de yeni tip koronavirüs (Kovid-19) artışını Türkiye Büyük Millet Meclisine taşıdı.

 

Dündar tarafından  cevaplandırması için Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'ya iletilmek üzere TBMM'ye sunduğu dilekçe şöyle,

"TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA

Aşağıdaki sorularımın Sağlık Bakanı Fahrettin KOCA tarafından Anayasa’nın 98’inci ve TBMM İçtüzüğünün 96. ve 99. maddeleri gereğince yazılı olarak cevaplandırılmasını saygılarımla arz ederim.
İktidarın başlatmış olduğu “normalleşme” süreci ile birlikte artan vaka sayıları nedeniyle pandemi hastanesi ilan edilen sağlık kurumlarındaki yatakların neredeyse dolduğu, salgının başında pandemi hastanesi ilan edilmeyen yerlerde bile hasta yatışları yapıldığı bilgisi illerdeki sağlık örgütleri tarafından defalarca kamuoyuna yansımıştır.
Bütün hastanelerde pozitif vakaların yatışlı olması nedeniyle halkın hastanelere gitmeye çekindiği, sonucu pozitif çıkan vakaların tedavi ve izolasyon/karantina uygulaması yapılmak üzere eve gönderildiği ancak vakaların ve temaslılarını, ekonomik, psikolojik ve sosyal nedenlerden dolayı izolasyon/karantina şartlarını yerine getiremediği de yine aktarılan bilgiler arasındadır.
Ancak hem sosyal hem de ekonomik nedenlerle vaka ve temaslıların karantina şartlarına uyamadığı ve salgının yayılmasına neden olmaya devam ettikleri de açıktır. Dolayısıyla 'Evde Kal' çağrılarına devam eden ekonomik kriz nedeniyle geçinemeyen emekçilerin uyması söz konusu olmamaktadır.
Hastanede yatak sayısının neredeyse dolduğu, vaka sayısının çok ciddi oranda artış gösterdiği illerden biri de vekili olduğum Mardin ilidir. Yurttaşlar, hastanede yer olmadığı gerekçesiyle evlerine gönderildiklerini tarafıma iletmiştir.

 

Bu bağlamda;
1.) Pandemi sürecinin başlaması ile birlikte Mardin’de Covid-19 testi yapılan kişi sayısı kaçtır? İlçelere göre dağılımı nedir?
2.) Pandemi sürecinin başlaması ile birlikte Mardin’de vaka sayısı kaçtır? Mardin’de Covid-19 virüsünden kaynaklı yaşamını yitiren kişi sayısı kaçtır?
3.) Mardin’de Covid-19 hastalarının hastanelerde yer olmadığı gerekçesi ile evlerine gönderildiği bilgisi doğru mudur?
4.) Eve gönderilen vakaların ve temaslıların karantina şartlarına uyamamasının salgının yayılması üzerinde etkisi olduğunu düşünüyor musunuz? Bu nedenle hastalanan kişilerin sayısı veya oranı hakkında elinizde bir istatistik mevcut mudur?
5.) Pandemi hastanesi ilan edilmeyen sağlık kurumlarında pozitif vakaların yatırıldığı ve bu nedenle bu hastanelere başvuran kişi sayısında düşme olduğu doğru mudur?
6.) Türkiye'de hizmet vermek üzere kurulan sahra hastanesi var mıdır, varsa hangi illerde kaç tane kurulmuştur.
7.) Hem vakaların toplumdan izole edilmesi hem de pandemi hastanesi ilan edilmeyen yerlerde hasta yatışının yapılmaması ve halkın sağlık hizmeti almak için kaygı duymadan bu yerlere başvurmasını sağlamak için sahra hastanelerinin kurulmasının faydalı olacağını düşünüyor musunuz?
8.) Vaka sayısının en fazla olduğu ve hastanelerde yatak sayısının neredeyse dolduğu Mardin ilinde sahra hastanesinin açılması için Bakanlığınızın bir girişimi olacak mıdır?
9.) Daha birinci dalganın pik seviyesine varılmadığı ve vaka sayılarının Bakanlığınız tarafından açıklananın çok üzerinde olduğunu bildiğimiz bu dönemde sahra hastanelerinin kurulmamasının, muhalefetin yönettiği Adana Büyükşehir Belediyesi'nin kurmuş olduğu sahra hastanesinin değersizleştirilmesi nedeniyle politik kaygılar ile alakası var mıdır?
10.) Sosyal devlet olmanın gereği olarak, vakaların ve temaslı listesine düşenlerin ekonomik olarak desteklenmesi düşünülmekte midir ve bununla ile ilgili tarafınızca yürütülen bir çalışma var mıdır?"