GÜNDEM Haber Girişi : 21 Şubat 2023 17:41

Eğitim Bir Sen, Nusaybin'de okul müdürü ve öğretmene yapılan saldırıyı kınadı

Eğitim Bir Sen, Nusaybin'de okul müdürü ve öğretmene yapılan saldırıyı kınadı
Eğitim Bir Sen Nusaybin Temsilciliği, yaptığı basın açıklamasıyla Sevgi Yuvası Anaokulu Müdürü ile bir öğretmene yapılan saldırıyı kınadı.
Eğitim Bir Sen, Nusaybin'de okul müdürü ve öğretmene yapılan saldırıyı kınadı

Eğitim Bir Sen Nusaybin Temsilciliği, yaptığı basın açıklamasıyla Sevgi Yuvası Anaokulu Müdürü ile bir öğretmene yapılan saldırıyı kınadı.

 

Darp edilen okul müdürü ve öğretmeni Nusaybin Devlet Hastanesinde ziyaret ederek geçmiş olsun dileklerinde bulunan Eğitim Bir Sen temsilcisi Mehmet Şefak Kavak ve beraberindeki öğretmenler daha sonra basın açıklaması yaptı.

 

Eğitimde şiddetin önüne bir türlü geçilemediğini ifade eden Başkan Kavak, açıklamasını şöyle sürdürdü;

"Eğitimciye şiddete dur demek, sesimizi yetkililere duyurmak, çözüm bulma iradesini harekete geçirmek için bir araya gelmiş bulunmaktayız.

 

Toplanma Gündemimiz, maalesef, güzel Nusaybin ilçemizde yaşadığımız ve biz eğitim çalışanlarını derinden üzen şiddete şahit olmamızdır. Nusaybin’de Sevgi Yuvası Anaokulu Müdürü ve Rehber Öğretmeni arkadaşımızı 4-5 kendini bilmezin darp etmesi tam anlamı ile eşkıyalıktır.

 

Biz eğitim çalışanları olarak, yetkililerden sesimize kulak vermelerini, toplumumuzda giderek artan şiddeti ortadan kaldıracak önlemlerin bir an önce alınmasını, eğitim çalışanlarına yönelik şiddetle ilgili bir kanun maddesinin Öğretmenlik Meslek Kanununa mutlaka eklenmesini istiyoruz.

 

Eğitim çalışanlarına şiddete ilişkin yazılı ve sözlü basında ki haberlere bir yenisi de Nusaybin’de eklenmiştir. Bu şiddet asla kabul edilemez. Kabul edilemez çünkü aslında kaybettiğimiz, toplum içindeki sevgimiz, saygımız, vicdanımızdır. Aslında kaybettiğimiz geleceğimiz, milli değerlerimizdir.

 

Hani bu meslek, kutsal bir meslekti. Hani “bir harf öğretenin 40 yıl kölesi” oluyorduk. Hani muasır medeniyetler seviyesine öğretmenlerimizle ulaşacaktık.

 

Artık eğitim çalışanlarımıza dönük şiddet olaylarının üstü kapatılmamalı, bu olaylar sadece idari ve adli soruşturmalarla geçiştirilmemeli, yaptırımlar para cezasından ibaret kalmamalıdır. Eğitim Çalışanlarına dönük şiddetin soruşturulması ciddiyetle yapılmalı, cezalar da, sosyal sonuçları da ağır olmalıdır. Bunlar gerçekleştirilmeden, yasalarla düzenlenme yapılmadıkça önleyici ve caydırıcı sonuç almak mümkün değildir.

Bu yasal düzenlemeler yapılmaz ise, bizler daha çok bu üzücü haberleri okuyacak, her defasında hayıflanacak, gelinen ve yaşanan olaylara üzülmeye devam edeceğiz. Biz eğitim çalışanları olarak ne bu tip olayları basında görmek, ne şahit olmak, ne de yaşamak istemiyoruz.

 

Eğitim Bir Sen olarak, şiddet sorununun kaynaklarını kurutacak çözümlerin mutlaka üretilmesi gerekliliğini her fırsatta dile getirdik, bundan sonra da getirmeye de devam edeceğiz. Bize göre eğitim çalışanlarının, şiddete karşı yasal güvenceyle korunması gerekmektedir. Toplumsal şiddet olaylarını önlemek adına, bizzat eğitim sisteminin kendisi şiddeti ortadan kaldıran bir araç olmalıdır. Bunun ilk adımı da içinde şiddetle ilgili kanun maddesinin de olacağı, Öğretmenlik Meslek Kanunu’nun, ait olduğu mesleğe ve kendine yakışır şekilde güçlendirilmesidir.

 

Bu vesile ile, söz konusu failleri kınadığımızı, bu olayın son olmasını temenni ettiğimizi, tekrar eğitim çalışanlarımızın da, toplumumuzun da şiddete bir kez daha şahit olmamasını, Eğitim Bir Sen olarak, her daim eğitim çalışanlarımızın yanında olacağımızı ve bu olayın hem hukuksal hem de idari olarak takipçisi olacağımızı beyan eder, bütün basınımızın değerli temsilcilerine ve tüm katılımcı kardeşlerimize teşekkür ederiz."