POLİTİKA Düzenleme Tarihi : 18 Temmuz 2020 11:56 Haber Girişi : 18 Temmuz 2020 11:58

HDP Mardin Milletvekili, Tuma Çelik partisinden istifa etti

HDP Mardin Milletvekili, Tuma Çelik partisinden istifa etti
HDP Mardin Milletvekili Tuma Çelik, partisinden istifa etmek üzere başvuru yaptığı açıklandı.

HDP Mardin Milletvekili Tuma Çelik, partisinden istifa etmek üzere başvuru yaptığı açıklandı. Çelik hakkında 2018'deki seçim çalışmalarında bir kadına tecavüz ettiği şikayetiyle dava açıldığı ortaya çıktı.

 

HDP Genel Merkezin tarafından yapılan açıklamada, Mardin Milletvekili Tuma Çelik hakkında TBMM’ye iletilen fezlekedeki iddialar Haziran ayının sonunda Meclis Grup Yönetimi gündemine geldiği bildirildi.

 

Yapılan incelemenin ardından konu derhal 30 Haziran tarihinde Merkez Disiplin Kuruluna aktarıldığı bildirilen açıklamada, "Merkez Disiplin Kurulu, Çelik hakkında derhal soruşturma başlatmıştır. Bu işlemin başladığı andan itibaren Meclis Grup Yönetimimiz Çelik’in tüm parti ve Meclis faaliyetlerini dondurmuştur. Merkez Disiplin Kurulumuz konuya ilişkin çalışmasını titizlikle sürdürmektedir" denildi.

 

TUMA ÇELİK: PARTİMİN ZARAR GÖRMEMESİ İÇİN İSTİFA EDİYORUM
HDP Genel Merkezi tarafındna yapılan ikinci açıklamada ise, "Mardin Milletvekili Tuma Çelik, partimizden istifa etmiştir" denildi.
Çelik'in yayımlanan istifa mektbunda, "24 Haziran 2018 tarihinde Halkların Demokratik Partisinden Süryani kimliğimle Mardin Milletvekili olarak seçildim. Bu tarihten itibaren TBMM’de yasama çalışmalarına katıldım ve değişik konularda önergeler sundum. Türkiye Cumhuriyetinde başta Süryanilere yönelik olmak üzere birçok konuda yaşanan hukuksuzlukları ve tarihi olayları gündeme getirmeye çalıştım.

 

TBMM bünyesinde ve halk içerisinde yaptığım çalışmalar bazı çevreleri rahatsız etmiş olacak ki, değişik biçimde ve farklı boyutta kişiliğime karşı iftiralar, suçlamalar ve tehditler geliştirildi. Bunun yanında bir kadın bana yönelik iftiralarda bulunarak şantajlara başladı. Söz konusu kadın yaptığı bu iftiraları Partime ve daha birçok yere taşıdı. Partim bu konuyu araştırmak için kadınla ve benimle defalarca görüştü.

 

Olayın üzerinden yaklaşık bir yıl geçtikten sonra kadın bu sefer farklı bir senaryo ile savcılığa şikâyette bulundu. Kesinlikle iftiraya dayalı bu şikâyet üzerine savcılığın hakkımda hazırladığı fezleke TBMM ulaşması sonrasında ve hiç zaman kaybedilmeden ilgili komisyonun 22.07.2020 tarihli toplantısının gündemine alındı. Yüzlerce fezlekenin bekletildiği komisyonda siyasi saiklerle gündeme alınmış olması anlatılanların yalan olduğu gerçeğini değiştirmez.

 

Ortaya çıkan bu gelişmelerden sonra, olayın siyasi bir kumpasa dönüşeceği bilinciyle kamuoyunu aydınlatma ihtiyacını duydum. Bu nedenle, Partimin zarar görmemesi ve bu iddianın suistimal edilmemesi için Partim HDP’den istifa etme kararını aldım.
Bilinmelidir ki gerçekle alakası olmayan bu iddia üzerine açılan soruşturma dosyasından adil bir yargılama olması durumunda kesinlikle beraat edeceğime inanıyorum" ifadeleri kullanıldı.

 

Ulusal Medyada yer alan haberlere göre, "Tuma Çelik’in 2018’de seçim çalışmaları sırasında Mardin’de bir kadına tecavüz etmekle suçlandığı belirtildi. Kadının şikayeti sonrası Mardin Cumhuriyet Başsavcılığı, Çelik’in dokunulmazlığını kaldırılması için Meclis’e fezleke gönderdi. Meclis Adalet Anayasa Karma Komisyonu, 22 Temmuz’da Çelik hakkındaki fezlekeyi görüşecek."

 

Tuma Çelik'in istifasıyla HDP'nin Meclis'teki sandalye sayısı 57'ye düştü.