GÜNDEM Haber Girişi : 13 Şubat 2023 17:37

İpek yolundaki menfur saldırıda vefat eden Duhokluların yakınlarından 32 tır insani yardım

İpek yolundaki menfur saldırıda vefat eden Duhokluların yakınlarından 32 tır insani yardım

İpek Yolunda geçtiğimiz ay yaşanan Duhok'lu iki aileden 5 kişinin yaşamını yitirdiği menfur saldırıda vefat eden Duhoklu tanınmış alim ve kanaat önderi Molla Abdullah Salih Mustafa'nın kardeşi Harbi Salih Mustafa'nın öncülük ettiği Depremzedelere yardım kampanyasında toplanan 32 tır dolusu insanı yardımlar Türkiye'ye gönderildi

 

Kahramanmaraş'ta meydana gelen ve çevredeki 10 ilde büyük bir yıkım ve can kaybına neden olan dayanışmaya IKBY'den gönderilen destekler de sürüyor.

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın "asrın felaketi" olarak nitelendirdiği Kahramanmaraş merkezli depremlerde zarar görenlere destek amacıyla yurt içinden ve yurt dışından yapılan dayanışma destekleri taktir topluyor.

 

Geçtiğimiz ay Habur'dan geçtikten sonra takip edilen ve Nusaybin ile Artuklu sınırında araçları durdurularak hunharca öldürülen 5 Duhok'lunun yakınları da asrın felaketine duyarsız kalmayarak, bizleri adeta utandıracak büyüklükteki bir yardımla destek olmaları dikkatlerden kaçmadı. 

 

Artuklu'ya bağlı Yeniköy yakınlarında aracının içerisinde öldürülen Duhok'un tanınmış alimlerinden - Kanaat Önderi Abdullah Salih Mustafa'nın kardeşi olan Harbi Salih Mustafa'nın öncülük ettiği Türkiye'deki deprem şehirleriyle dayanışma kampanyasına Duhoklular büyük ilgi gösterdi. Halen devam eden Dayanışma Kampanyasına büyük destek olan Kardeş Duhok Halkından toplanan 32 Tır İnsani yardım, Habur Üzerinden Türkiye'ye geçiş yaptı.

 

Depremin yaşandığı şehirlerdeki AFAD ekiplerine teslim edilecek olan yardımlarla ilgili olarak konuşan Harbi Salih Mustafa, Türkiye'de depremin yaşandığı andan itibaren kardeşlerimize yardımlarımızı ulaştırmak için adeta bir seferberlik başlatarak, hem ayni hem de nakdi yardım kampanyası başlattıklarını söyledi.

 

Toplanan Yardımların ilk partisini 32 Tır olarak uğurladıklarını Kaydeden Harbi Salih Mustafa, "Aynı dine, aynı inanca, aynı kitaba ve aynı kıbleye yönelen insanlar olarak, Türkiye'de yaşanan deprem bizleri çok derinden etkilendi. Televizyonlardan gelişmeleri ve can kayıplarını büyük bir üzüntüyle takip ediyoruz. Depremde vefat edenlere Allah'tan rahmet, Yakınlarına da başsağlığı diliyor acılarını paylaşıyoruz. Kardeş halklar olarak İttihadi İslami Camiası olarak, depremzede kardeşlerimizle dayanışmamızı göstermek için yardım kampanyası başlattık. Çok şükür kampanyamız ciddi bir ilgi gördü. Kardeşlerimizin yaptığı ve içinde her türlü gıda, beslenme, ısınma, giyecek ve barınma gibi birinci derecede ihtiyaç duyulan malzemelerinin bulunduğu 32 adet yardım Tır'ımızı dualarla uğurladık. Nusaybin'de menfur saldırıda şehit edilen abim ve yakınlarımızın taziyelerine buraya kadar gelip acılarımızı paylaşan, yanımızda olup, bize yakın destek içerisinde olan Mardin STK temsilcileri ve yetkililerin yakın ilgi ve alakaları bizlerin acılarını bir nebze olsun hafifletmöişti. Umarı bu gönderdiğimiz yardımlar ve daha devam edecek olan yardımlar da depremzede kardeşlerimizin acısını bir nebze olsun hafifletir. Allah bir daha böylesi bir acıyı hiçbir halka ve ümmete yaşatmaz inşallah" dedi.