GÜNDEM Haber Girişi : 10 Kasım 2023 22:36

İsrail'in Filistin'e yönelik saldırıları Nusaybin'de protesto edildi

İsrail'in Filistin'e yönelik saldırıları Nusaybin'de protesto edildi

Nusaybin'de Peygamber Sevdalıları Platformu öncülüğünde toplanan grup, Filistin’e yönelik saldırıları nedeniyle İsrail’i protesto etti.

 

Nusaybin Peygamber Sevdalıları Platformu öncülüğünde Cuma namazının ardından Zeynel Abidin Camisinin avlusunda toplanan grup, Filistin’e yönelik saldırıları nedeniyle İsrail’i protesto etti. Sık sık tekbirler getirerek İsrail aleyhine sloganlar atan grup adına basın açıklamasını okuyan Musa Gül, Kudüs ve Mescid-i Aksa’nın Müslümanlar için kutsal bir yer olduğunu belirtti.

 

Gül'ün açıklaması şöyle;

"Değerli Nusaybin halkı, bu gün Siyonist işgal rejiminin Gazze’ye yönelik yapmış olduğu savaş suçlarına karşı toplanmış bulunuyoruz.

Biz Müslümanlar için Kudüs ve Mescid-i Aksa sıradan bir toprak parçası değildir. Kudüs ve Mescidi Aksa, Müslümanların ilk kıblesi, peygamber efendimizin miraca çıkarken ilk uğradığı yer, tevhit akidesinin ilk merkezlerinden biridir.

Bu yüzden Filistin, Kudüs ve Mescidi Aksa davası bir inanç ve iman davasıdır. Biz Müslümanlar için Mekke, Medine, Kabe ve Mescidi Nebevi ne kadar kutsalsa aynı şekilde Filistin, Kudüs ve Mescidi Aksa’da o kadar kutsaldır.

Bu gün Filistin’de Kudüs’te ve Mescidi Aksa’da Müslümanların inancı ve kutsalları Siyonist işgalcilerin postallarıyla çiğnenmektedir. Bu kutsallarımıza sahip çıkmak namaz kılmak, oruç tutmak kadar ehemmiyetli bir ibadettir.

Kudüs ve Mescidi Aksa ümmetin izzeti ve namusudur. Ümmetin izzetini ve namusunu muhafaza eden direniş hareketinin yanındayız. Siyonist işgal rejiminin yapmış olduğu savaş suçlarının haddi hesabı yok. Bu gün zailimin safında yer alıp, birkaç dünyalık menfaat elde etmektense, mazlum safından yer alıp kahramanca ve izzetlice dik durmayı bir şeref olarak kabul ediyoruz.

Şunu unutmayalım, Siyonistlerin büyük İsrail projesi vardır. Büyük İsrail projesine göre, Nil ile Fırat arasındaki tüm toprakları işgal etme gibi bir hayal dünyaları var. Bu hayal dünyalarını başlarına yıkan Aksa Tufanı hareketine ve kahraman mücahitlere çok şey borçluyuz.

Bizler belki farkında değiliz, ümmetin bu yiğit evlatları, 75 yıldır sadece kendi topraklarını korumuyorlar, siyonitlerin büyük İsrail projesine karşı da adeta bir set olup durmaktadırlar. Böyle bir direniş olmasaydı, kim bilir belki Siyonistler şimdiye kadar, yaşamış olduğumuz topraklara kadar işgali genişletmişlerdi. 

Ancak ümmetin bu kahraman evlatları kendilerini bizlere siper ederek, Siyonistlerin önüne set olup durdular. Bu yüzden tüm İslam ülkeleri ve bizler direnişin kahramanlarına çok şey borçluyuz.  Ben izzet ve şeref sahibiyim diyen her Müslüman bu aziz ve kutsi olan Aksa Tufanı harekatına destek vermelidir. Bizler Nusaybin peygamber sevdalıları olarak bu amaçla Aksa Tufanı Ribat çadırı kurduk ve nöbetimiz devam etmektedir. Ayrıca burada ‘Kudüs için her şeye hazırım” adı altında bir imza kampanyası başlattık. Tüm kardeşlerimizi bu kampanyaya destek olmaya davet ediyoruz.

Siyonist işgal çeteleri her gün savaş suçları işlemekte, işlediği savaş suçlarına büyük şeytan Amerika ve diğer batılı ülkeler destek olmakta, hatta devlet başkanları düzeyinde destek ziyaretleri dahi yapılmaktadır. O zaman bizde diyoruz ki, küfür tek milletse biz Müslümanlar da tek milletiz.. Ve bugün bu zulme karşı tek millet ve tek ümmet olma vaktidir. 

Bizler zulme karşı az veya çok sesini yükselten her devlet veya yetkilinin çabasını görmezden gelmemekle birlikte bunun yeterli olmadığının görüyoruz. Gazze’de devam eden katliam da bunun canlı şahididir.

Bu amaçla, İslam Ülkelerine sesleniyoruz ve onların liderlerinden şunu talep ediyoruz.

- Siyonist işgal rejiminin saldırılarını derhal durduracak, ciddi adımlar atın. Siyonist İsrail, kınama, savaş hukuku gibi tabirlerden anlamıyor. Bu yüzden İsrail’in anlayacağı dilden kesin ve net yaptırımlar uygulayın.

-İsrail ile tüm diplomatik, ticari, stratejik kanalları kapatın

- Gazze’nin her yerine acil olarak İlaç ve gıda başta olmak üzere tüm insani yardımları ulaştırın.

- Dünyanın dört bir yanında, İsrail’in çocuk, kadın, yaşlı ve sivilleri katledilmesine seyirci kalmak istemeyip, İsrail’e karşı Mescidi Aksa’nın muhafızlığını yapmak isteyen halklara kolaylık sağlayın.  

Biz burada tüm İslam ülkelerine ve devlet idarecilerine hayır ve iyilikten başka bir şey demedik. Bizler Nusaybin peygamber sevdalıları olarak hakkı hak, batılı batıl olarak söylemeye devam edeceğiz inşallah.  Allah’ım sen şahit ol, biz üzerimize düşeni söyledik.

Bir kez daha en yüksek sesle haykırıyoruz ve diyoruz ki; canımızla, malımızla ve evlad u iyalimizle ilk kıblemiz Mescid-i Aksa’nın ve Müslüman kardeşlerimizin yanındayız. Filistin’in ve Mescid-i Aksa’nın özgürlüğüne giden her meşru eylemin yanındayız ve destekçisiyiz. Bu yolda üzerimize düşen her türlü fedakarlığı yapmaya hazırız. Filistin halkına selam olsun. Direnişe ve dirilişe selam olsun."

 

Basın açıklaması yapılan dua ile sona erdi.