SAĞLIK Haber Girişi : 16 Şubat 2021 16:14

Mardin'de ilk defa Pateller tendon rekonstrüksiyon ameliyatı yapıldı

Mardin'de ilk defa Pateller tendon rekonstrüksiyon ameliyatı yapıldı
İlk defa gerçekleştirilen "Pateller Tendon Rekonstrüksiyonu" (pateller tendonun hastanın kendisinden alınan iki adet tendon ile onarılması) ameliyatı ile sağlığına kavuştu.

Mardin Devlet Hastanesinde polikliniğe yürüyememe, şiddetli ağrılar ve bacağını düzleştirememe şikâyetleri ile gelen 37 yaşındaki İsmail Susancak adlı hasta, Mardin Devlet Hastanesinde ilk defa gerçekleştirilen "Pateller Tendon Rekonstrüksiyonu" (pateller tendonun hastanın kendisinden alınan iki adet tendon ile onarılması) ameliyatı ile sağlığına kavuştu.

 

Ameliyatı Gerçekleştiren Ortopedi ve Travmatoloji Hastalıkları Uzmanı Dr. Caner Çitak;  
"Pateller Tendon diz kapağının hemen altından başlayıp kaval kemiğinin öndeki çıkıntısına yapışan  6 cm uzunluğunda bir tendondur. Bacağımızın düzleşmesini sağlar. Pateller Tendon yaralanmaları, nadir görülür. Çoğunlukla yüksekten düşme sportif aktivite ve kazalar sonucu zedelenir. Yaralanma kısmi ya da tam kat olmaktadır. Tam kat yaralanma (yırtık) oluştuğunda dizde şiddetli ağrı, morarma , diz kapağı altında boşluk ve baldırın kaldırılmaması gözlenir. Bu nedenle tam kat yırtıklar ameliyat ile onarılmalıdır.

 

Hastamız İsmail Susancak yaklaşık 4 ay önce Pateller Tendon tam kat yaralanması ile dış merkezde ameliyat edilmiş, 1 hafta önce yaşamış olduğu travma sonrası polikliniğimize başvuran hastada aynı bölgeden ikinci tam kat yırtık saptanması üzerine ileri tedavi planlanarak servisimize yatırılmıştır. İkinci yaralanmaların tedavileri daha zorlu olup iyileşme süreleri de daha uzundur. Hastamızın ameliyatını kendi uyluk adalelerinden aldığımız iki adet tendon ile başarılı bir şekilde tamamladık. Ameliyat esnasında yaptığımız testler ile onarımın başarılı olduğunu gördük. Ameliyat sonrası hastamıza açı ayarlı dizlik takarak yürüttük ve yaklaşık 15 derece harekete izin verecek şekilde fizik tedaviye başladık. Hastamızı 3 gün serviste misafir ettikten sonra şifa ile taburcu ettik. Tam diz hareketlerine 6-12 hafta arası ulaşacak olan hastamıza geçmiş olsun dileklerimizi iletir, emeği geçen ekip arkadaşlarıma teşekkür ederim” dedi.

 

Sağlığına kavuştuğu için çok mutlu olduğunu aktaran İsmail Susancak ise başarılı bir ameliyat gerçekleştiren Caner Bey ve ekip arkadaşlarına teşekkür etti.