POLİTİKA Haber Girişi : 09 Nisan 2010 11:47

Mardinliyim, Müslümanım ve Solcuyum

Mardinliyim, Müslümanım ve Solcuyum
DSP Genel Başkanı Masum Türker, "Mardinliyim. Allah'a şükür müslümanım. Ama genel başkan seçildikten sonra 'müslümanım' dediğim için de parti meclisindeki muhaliflerden beni istifaya çağıranlar oldu.

DSP Genel Başkanı Masum Türker, "Mardinliyim. Allah'a şükür müslümanım. Ama genel başkan seçildikten sonra 'müslümanım' dediğim için de parti meclisindeki muhaliflerden beni istifaya çağıranlar oldu. Hadi canım sende ordan. Ben doğduğum günden bu yana müslümanım ve solcuyum. Var mı diyeceğiniz" dedi.

Partisinin Balıkesir il kongresinde konuşan Masum Türker, Türkiye'de işsizliğin büyük boyutlara ulaştığını belirtti, hak arayan Tekel işçilerine yönelik biber gazıyla yapılan müdahaleleri eleştirdi. Hakkın emeğin karşılığı olduğunu, herkesin hak talep etme hakkına sahip olduğunu anlatan Türker, "Başbakan'a buradan sesleniyorum. Dünya tarihinde hak talebinde bulunanlar sonunda haklı çıkmış ve hakkını almıştır" dedi.

Sigara fabrikalarının satıldığını, şimdi de şeker fabrikalarının satılacağını anlatan Masum Türker, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bunları satarken büyük paralar dönüyor. Bu işlerden kim ne kadar para kazanmış, kim ne yapmış. Bir gün bu işin gerçeğini anlatacağım. Bakın şu anda Türk Hava Yolları'nın yüzde 50 hissesinin kime ait olduğu bilinmiyor. Kim iç etmiş, nasıl etmiş, ne yapmış. Onları bir gün dosya dosya açıklayacağız. Bize 'Bu işlere sakın dokunma' diyorlar. 'Neden' deyince de 'Seni yok ederler' diyorlar. Beni yok ederler, ama bu partiden binlerce Masum Türker çıkar, onlara kafa tutar. Türkiye'yi soyanlardan hesap soracağız. Benimle birlikte hesap sormaya var mısınız? Türkiye'yi soyanlardan hesabı hep birlikte soralım, özgüveninizi geri alın, artık 2002 geride kaldı. 2002'nin rövanşını alacağız. Yeniden DSP diyeceğiz."

'MÜSLÜMAN VE SOLCUYUM'

Mardinli olduğu için Müslüman olmadığı yolunda dedikodular çıktığını söyleyen Türker, "Ben ne zaman aday olsam hep süryani olduğumu iddia ederler. Çünkü ben Mardinliyim. Ama Allah'a şükür ben müslümanım. Ama genel başkan seçildikten sonra 'müslümanım' dediğim için de parti meclisindeki muhaliflerden beni istifaya çağıranlar oldu. Hadi canım sende ordan. Ben doğduğum günden bu yana müslümanım ve solcuyum. Var mı diyeceğiniz" dedi.

Türker, bu ülkede artık kimsenin değerleri nedeniyle tehdit edilemeyeceğini belirtirken, "Müslümanlığı başkasına bırakmayacağız. Biz hem solcuyuz, hem müslümanız. Din meydanını da AKP'ye bırakmayacağız" diye konuştu.

BU KEZ İTTİFAK YOK

Yapılacak bir seçimde hiçbir parti ile ittifak kurmayacaklarını da açıklayan Türker, partililere "Demokratik Sol Parti'nin çatısı altında başka bir partiye gitmeden, başka bayrak olmadan seçime girmeye var mısınız" diye sordu.

Türker, salondan 'evet' yanıtı gelmesi üzerine, "Bu sizin rehberinizdir. Partiyi yücelten politikaların yanında yer alın. İkide bir, birleşiyoruz diye, kimilerini milletvekili yapacağız diye başka partilerle ittifak yapmayacağız" dedi.

Türker, partililerin kurultayda, DSP'yi iktidara taşıyacak adayı desteklemesini istedi.