POLİTİKA Haber Girişi : 02 Eylül 2023 19:57

Milletvekili Tanhan, Nusaybin’deki elektrik sorunlarını meclise taşıdı

Milletvekili Tanhan, Nusaybin’deki elektrik sorunlarını meclise taşıdı

YSP Mardin Milletvekili Kamuran Tanhan, Nusaybin’e bağlı Duruca Mahallesinde bir vatandaşın elektrik şirketine yönelik pankartla gösterdiği tepkisini Türkiye Büyük Millet Meclisine taşıdı.

 

Tanhan’ın, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar’ın cevaplamak üzere TBMM’ye verdiği soru önergesi şöyle;

 

“Dicle Elektrik Dağıtım Anonim Şirketi'nin (DEDAŞ), Mardin’in Nusaybin ilçesine bağlı Duruca kırsal Mahallesi yaklaşık 15 gün önce DEDAŞ yetkilileri, Jandarma eşliğinde mahallede denetim yapmış ve birçok eve kaçak elektrik kullandıkları iddiasıyla para cezası kesilmiştir.
Tarafımıza ulaşan vatandaşlardan Mehmet Yağız, 90 yaşındaki babasının 10 aydır kendi evinde yaşadığını ve evinin boş olduğu, ancak DEDAŞ yetkilileri tarafından boş olan eve kaçak elektrik kullandıkları iddiasıyla 24 bin TL para cezası kestiğini bildirmektedir. Mehmet Yağız bu hukuksuzluğa karşı yasal haklarını kullanmak için itiraz dilekçesi verdiğini ancak tarafına bir geri dönüşün yapılmadığı bu nedenle durumu protesto etmek amacıyla Mahalle girişine bir pankart astığını ve bu haksız durumun bitirilmemesi dahilinde oturma eylemi başlatacağını bildirmektedir.  


Bu bağlamda;
1.DEDAŞ yetkilileri, Duruca kırsal Mahallesinde kaçak elektrik kullandıkları iddiasıyla hangi tarihte para cezası kesmiştir?
2.Para cezası kesilen evlerin sayısı kaçtır? Evlerden kaç tanesi boş, kaç tanesi doludur?
3.Boş olan evlere kaçak elektrik kullandıkları iddiasıyla para cezası kesmek için ne tür deliller sunulmuştur?
4.İtiraz dilekçeleri DEDAŞ tarafından hangi süre içinde ve hangi yöntemle değerlendirilmektedir?
5.Mehmet Yağız adlı vatandaşın 90 yaşındaki babasının boş olan evine kaçak elektrik kullandığı iddiasıyla 24 bin TL para cezası kesilmesinin hukuki dayanağı nedir?
6.Mehmet Yağız'ın itiraz dilekçesinin sonucu ne olmuştur? Neden kendisine bir geri dönüş yapılmamıştır?"