GÜNDEM Haber Girişi : 11 Ekim 2023 19:26

Nusaybin 2019 yılında şehit olan 12 kişi için anma töreni yapıldı

Nusaybin 2019 yılında şehit olan 12 kişi için anma töreni yapıldı
Nusaybin 2019 yılında şehit olan 12 kişi için anma töreni yapıldı

Nusaybin'de 2019 yılında Barış Pınarı Harekatı sırasında Kamışlı kontrolündeki PYD/YPG'nin düzenlediği havan ve roket saldırısında şehit olan 12 kişi düzenlenen törenle anıldı.

 

Nusaybin ilçesinde 4 yıl önce Barış Pınarı Harekatı sırasında PYD/YPG terör örgütünün Suriye'nin Kamışlı kentinden attığı havan ve roket saldırısı sonucu şehit olan 12 kişi için anma programı düzenlendi. Devlet Su İşleri (DSİ) tesislerinde Kur'an-ı Kerim tilavetiyle başlayan programda, Türkçe, Arapça ve Kürtçe mevlit okutuldu, Nusaybin İlçe Müftüsü Hasan Yeşildağ tarafından şehitler için dualar edildi.

 

Mardin Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkanvekili Tuncay Akkoyun, Nusaybin'de 2019 yılında Barış Pınarı Harekatı sırasında hain terör örgütü PYD/YPG'nin kalleşçe düzenlediği havan ve roket saldırısında şehit düşen 12 vatandaşı dualarla yad etmek için bir arada olduklarını belirterek, devletin bekasına, birlik ve beraberliğine kast eden tüm hain terör örgütlerine karşı devletin ve milletin yanında olanları bugün olduğu gibi yarın da tarih her zaman minnetle ve hayırla yad edeceğini söyledi.

Nerede saklanırsa saklansın, kimlere güvenirse güvensinler vatandaşların canına kast eden, huzurunu bozmaya çalışan hain teröristlerin kökünü kazılacağı vurgusu yapan Vali Akkoyun, "Kan döken, bu millete pusu kuran, zarar veren hiçbir sinsi yapının dünyanın hiçbir yerinde varlığını sürdürmesine izin vermeyeceğiz. Sivillerimizi hedef alan hain havan saldırısının 4'üncü yıl dönümünde başta Şehit Mehmet Şirin Demir'e ve aziz şehitlerimize bir kez daha Allah'tan rahmet diliyor, kahraman gazilerimize şükranlarımızı sunuyorum" dedi.

 

Nusaybin Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili Ercan Kayabaşı da, terör örgütü tarafından Suriye'nin Kamışlı kentinde olan saldırı neticesinde sivil vatandaşların şehit edildiğini, terörün alçak yüzünü bir kez daha gün yüzüne çıkardığını söyledi.

 

Kaymakam Kayabaşı, "Şehitlerimiz rahat uyusunlar devletimiz her daim ayaktadır. Terörle mücadele kararlılıkla devam ediyor. Kırsaldan şehir merkezinde her taşında, her toprağında kardeşlerimizin huzur ve güven içerisinde yaşaması için uğraşacağız. O gün bu vatan için toprağa düşmüş aziz şehitlerimizi rahmetle yad ediyorum" şeklinde konuştu.

 

Saldırıda şehit olan Mehmet Şirin Demir'in gazeteci kızı Gülay Demir ise 11 Ekim Dünya Kız Çocukları Günü'nde babasız kaldığını ifade ederek, "Buranın kızıyım, burada doğup, büyüdüm. Burada babamı anmak bana çok zor geliyor. Ama ağlamayacağım, çünkü biliyorum güçlü durmam gerekiyor. Bu topraklara sahip çıkmak zorundayız, başka bir şansımız yok. Bize düşen tek şey; bizlerle, omuz omuza mücadele edenlerle yan yana yürümektir. Bir daha hiçbir Gülay, hiçbir Elif, hiçbir Dilan, hiçbir Berivan babasız kalmasın diye bizlere omuz verin. Bugüne kadar bizleri yalnız bırakmayanlara teşekkür ediyorum" dedi.

 

Programa Vali Tuncay Akkoyun, Kaymakam Ercan Kayabaşı, İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral İdris Tataroğlu, İl Emniyet Müdürü Cebrail Buğday, AK Parti İl Başkanı Vahap Alma şehit yakınları ve vatandaşlar katıldı.