GÜNDEM Haber Girişi : 19 Mayıs 2023 18:31

Nusaybin'de 19 Mayıs Gençlik Bayramı kutlandı

Nusaybin'de 19 Mayıs Gençlik Bayramı kutlandı
19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı dolayısıyla Nusaybin'de kutlama programı düzenlendi.

19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı dolayısıyla Nusaybin'de kutlama programı düzenlendi.

Atatürk Spor Salonunda düzenlenen kutlama, saygı duruşunda bulunma ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başladı.

 

Daha sonra Gençlik ve Spor İlçe Müdürü Serkan Tekin, günün anlam ve önemini belirten bir konuşma yaptı.

Tekin Konuşmasında;

"Bugün 19 Mayıs 1919'da, İstanbul'un işgali üzerine yola çıkan ve zorlu bir yolculuktan sonra Anadolu'ya ayak basan Mustafa Kemal Atatürk'ün Anadolu'ya özgürlük, umut ve güven tohumlarını ekişinin 104. yıl dönümünü kutluyoruz. Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramımız hepimize kutlu olsun.

19 Mayıs, Gençlik; Gençlik ise gelecek demektir. Türk genci; Türk istiklalinin ve Türk Cumhuriyetinin yılmaz bekçisi, bugünün ve yarınların tek ve en büyük güvencesidir.

''Sizler yeni Türkiye'nin genç evlatları! Yorulsanız dahi beni takip edeceksiniz, dinlenmemek üzere yürümeye karar verenler, asla ve asla yorulmazlar'' diyor Atatürk.

Ulu Önder Atatürk, en büyük eserim dediği Cumhuriyet’i demokratik, laik, sosyal hukuk devleti olan Türkiye Cumhuriyeti’ni Türk gençliğine emanet etmiştir. Türk gençliği bu güne kadar olduğu gibi bundan sonra da Atasının emanetine Cumhuriyet’e sahip çıkacak, O’nun gösterdiği hedef olan çağdaş uygarlık düzeyinin üzerine çıkarılması için üstüne düşen görevi yerine getirecektir. Buna yürekten inanıyoruz. 

Milli mücadeledeki inanç, birlik, beraberliğin her zaman örnek alınarak, aynı kararlılıkla sürdürülmesi ülkemizin başarıya ulaşmasında en büyük etken olacaktır. Bunun bozulmamasına da başta Türk Gençliği olmak üzere Türk Milleti fırsat vermeyecektir.

Gençlik ve Spor Bayramımız sadece bir günde değil, 19 Mayıs'ı da içine alan 15-21 Mayıs Gençlik Haftası boyunca anma ve kutlama etkinliklerimizle gerçekleştirilmektedir. Biz bu haftayı yılın en genç haftası ilan ettik.

Bu anlamda ilçemizde Gençlik ve Spor İlçe Müdürlüğü olarak gençlik haftasında Gençlik Koşusu, Badminton, Masa tenisi, Plaj voleybolu, Sokak basketbolu, gibi etkinlikler düzenleyip gençlerimizin spor dolu bir hafta geçirmelerini sağlayarak, gençlerimize 19 Mayıs ruhunu aşılamaya çalıştık.

İlçemizde yapılan bunca etkinliğin gerçekleşmesinde bize maddi manevi katkı sağlayan ve en büyük destekçimiz olan ilçe Kaymakamı/ Belediye Başkan V. Ercan Kayabaşı'na huzurlarınızda teşekkürlerimi arz ederim.

Gençlik için her zaman büyük bir önder olan ve bu günü gençlere armağan eden Ulu önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarını, ve bu vatan için canlarını seve seve feda eden Aziz şehitlerimizi rahmet, minnet ve şükranla yad eder, tüm gençlerimizin bayramını kutlarım" ifadelerini kullandı.

 

Konuşmadan sonra öğrenciler çeşitli gösteriler ve halk oyunları sergilerken günün anlam ve önemini belirten şiirler okundu.

 

Kutlamaların sonunda, hafta boyunca yapılan etkinliklerde dereceye giren sporculara Kaymakam ve Belediye Başkan Vekili Ercan Kayabaşı, Garnizon Komutanı Piyade Bnb. Fatih Dağhan Koçak, Cumhuriyet Başsavcısı Furkan Öztürk, İlçe Jandarma Komutanı J. Bnb. Mesut Aydoğdu, Jandarma Komando Tabur Komutanı J. Bnb. Soydan Hekim ve AK Parti İlçe Başkanı Mehmet Latif Özel tarafından madal verildi.