GÜNDEM Haber Girişi : 29 Ekim 2023 18:24

Nusaybin’de 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Kutlandı

Nusaybin’de 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Kutlandı

Cumhuriyetin Kuruluşunun 100. Yıldönümü, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Nusaybin’de yapılan törenlerle kutlandı.

İlk tören, Kaymakamlık makamında yapıldı. Kaymakam ve Belediye Başkan Vekili Ercan Kayabaşı, tebrikleri kabul etti.

Daha sonra Nusaybin Atatürk Stadyumunda kutlamalar devam etti.

Saygı Duruşunda bulunma ve İstiklal Marşı’nın okunmasından sonra Kaymakam ve Belediye Başkan Vekili Ercan Kayabaşı tören alanındakileri selamladı. 

Günün anlam ve önemini belirten konuşmasını yapan Kayabaşı, “Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün bize miras bıraktığı Şanlı Cumhuriyetimizin 100. Yaşını kutlamanın gurur ve onurunu yaşıyoruz. 29 Ekim Cumhuriyet Bayramımız Kutlu Olsun” dedi.

29 Ekim 1923’ten günümüze, Türkiye Cumhuriyeti, binlerce yıldır tarih sayfalarını altın harflerle süsleyen Türk milletinin sarsılmaz inanç ve kararlı duruşunun müstesna nişanı olduğunu belirten Kayabaşı konuşmasını şöyle sürdürdü;

“Milli egemenliğin istikrarı, iradesi ve itibarıdır. 19 Mayıs 1919’da başlayan, büyük bir azim ve kararlılıkla süren Millî Mücadelemiz zaferle sonuçlanmış; Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün liderliğinde aziz milletimiz kenetlenmiş, top yekûn yapılan mücadele ile vatanımız işgalden kurtarılarak Büyük Önder Atatürk’ün, “Türk Milletinin tabiat ve şiarına en uygun idare, Cumhuriyet idaresidir.” dediği yeni çağdaş bir Türkiye Cumhuriyeti Devleti kurulmuştur.

Cumhuriyetimizin 100. yılını büyük kıvançla kutlarken, bu emsalsiz var oluş destanını yazan her bir kahramanımızın temsil ettiği değerlere ve eşsiz mirasa, her daim bir arada olarak ve geleceği birlikte inşa ederek sahip çıkıyoruz. Bu kutlu yılı da geçmişteki kahramanlıkları yad etmek, gelecekteki hedeflerimize odaklanmak ve yeni nesillerimize daha iyi bir Türkiye bırakmanın öncü adımları olarak görüyoruz.

‘Türkiye Yüzyılı'nda tüm dünyaya karşı her alanda istikrarlı mücadelemiz, kutlu hedeflere doğru emin adımlarla ilerlemeye devam edecektir. Binlerce yıllık milli töremizin ve devlet geleneğimizin kutsiyetini gençlerimizin kalplerine ve zihinlerine nakşetmeliyiz. Unutmayalım ki, bu bizim en önemli meselemiz, en öncelikli vazifemizdir.

Aziz milletimiz, Cumhuriyetimizin kuruluşundaki ortak milli duygu ve değerler etrafında kenetlenerek bugüne gelmiştir. Milletimiz yaşadığımız tüm badireleri birlik ve beraberliğinden ödün vermeden aşmayı başararak Cumhuriyet’i bu yaşına erdirmiştir. Bizler de aziz şehitlerimizin ve kahraman gazilerimizin emaneti olan vatanımıza ve Cumhuriyetimize sonsuza kadar sahip çıkacak ve daha büyük zafer ve başarılarla yarınlara taşıyacağız.

Bu duygu ve düşüncelerle; Cumhuriyetimizin 100. yıl dönümünde Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü, kahraman silah arkadaşlarını ve bu toprakları bizlere vatan yapan aziz şehitlerimizi ve kahraman gazilerimizi saygı, şükran ve rahmetle anıyorum.

Cumhuriyetimizin 100. yaşını ve tüm vatandaşlarımızın Cumhuriyet Bayramı’nı kutluyorum. Cumhuriyetimizin 100. Yılı, Türkiye Yüzyılı kutlu olsun.”

 

Kayabaşı’nın konuşmalarından sonran öğrenciler şiirler okudu, çeşitli halk oyunları sergiledi.

Öğrencilerin tören yürüyüşünden sonra program sona erdi.

Törenlere; Kaymakam ve Belediye Başkan vekili Ercan Kayabaşı, Cumhuriyet Başsavcısı Furkan Öztürk, Garnizon Komutanı P. Bnb. Ömer Gilik, İlçe Jandarma Komutanı J. Yarbay Sabittin Keskin, İlçe Emniyet Müdürü Asım Aşkın, AK Parti İlçe Başkanı Mehmet Latif Özel, Kamu Kurum ve Kuruluş Yöneticileri, Öğrenciler ve Vatandaşlar katıldı.