SAĞLIK Haber Girişi : 14 Nisan 2010 13:53

Nusaybin'de Gülşilav'dan Aile Planlaması Semineri

Nusaybin'de Gülşilav'dan Aile Planlaması Semineri
Aile planlaması yöntemleri üzerine Mardinin Nusaybin ilçesi Belediyesine bağlı Gülşilav Kadın Evinde seminer verildi.
Aile planlaması yöntemleri üzerine Mardin’in Nusaybin ilçesi Belediyesine bağlı Gülşilav Kadın Evi’nde seminer verildi.
 
Nusaybin Belediyesi’ne bağlı Gülşilav Kadın Evi’nde aile planlaması yöntemleri üzerine iki sağlık çalışanları tarafından verilen seminere kadınlar ilgi gösterirken, seminer sinevizyon gösterimi eşliğinde gerçekleştirildi.
 
Seminerde kadınları bilgilendiren sağlık çalışanları, aile planlaması yöntemlerinin anlatıldığı broşürler dağıttı. Sağlık çalışanları, ailelerin istedikleri zaman bakabilecekleri sayıda çocuk sahibi olma ve çocuğu olmayanlara da çocuk sahibi olması konusunda bilgi vererek, aile planlamasının amacının ailenin sağlığını korumak ve onların mutlu yaşamlarını sağlamak için uygulanan bir yöntem olduğuna dikkat çekti. Sağlık çalışanları, kadınlara gebelikler hakkında da uyarılarda bulunarak, şunları dile getirdi: “Annenin yaşı 18’in altında veya 35’ün üstünde ise, gebelikler arasında 2 yıldan daha az bir süre geçmişse ve gebelik sayısı 4 ve 4’ün üzerinde ise bu gebelikler anne ve çocuk sağlığı açısından risklidir. İşte bu riskli gebeliklerin önlenmesi için gebeliği önleyici yöntemlerin kullanılması gerekir.”
 Daha sonra sağlık çalışanları kadınlara,  gebeliği önleyici yöntemler konusunda kadına ve erkeğe ait yöntemlere ilişkin bilgiler verdi. Sinevizyon gösterimi eşliğinde yapılan seminer, kadınların yaşadıkları sorunlarla devam etti. / Arif Altunkaynak - Nusaybinim.com