POLİTİKA Haber Girişi : 22 Nisan 2010 12:53

Nusaybin'de Kadın Tacizlerine Tepki

Nusaybin'de Kadın Tacizlerine Tepki
Demokratik Özgür Kadın Hareketi (DÖKH) tarafından bölgede yaşanan tacizlere yönelik Mardinin Nusaybin ilçesinde basın açıklaması yaptı.
Arif Altunkaynak - Abdullatif Altunkaynak
Demokratik Özgür Kadın Hareketi (DÖKH) tarafından bölgede yaşanan tacizlere yönelik Mardin’in Nusaybin ilçesinde basın açıklaması yaptı.
 Aralarında Nusaybin Belediye Başkanı Ayşe Gökkan’ın da olduğu bir grup kadın,  Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) önünde bir araya gelerek ellerindeki pankartlarla Barış Parkına yürüdü.
 
Parkta grup adına basın açıklaması yapan Gülistan Deniz, bölgede yıllardır süren çatışmalı ortamda siyasetle uğraşan kadınlara yönelik devlet kaynaklı cinsel işkencenin örneklerine her geçen gün bir yenisinin eklendiğini ileri sürdü.
 Diyarbakır’da 2009 Haziran ayında DÖKH üyesi bir kadının sivil Polisler tarafından taciz edilmesinin ardından bu defa BDP Kadın meclis üyesi D.A. evine gitmek için bindiği asansörde 16 Nisan’da taciz edildiğini belirten Deniz, açıklamasını söyle sürdürdü;
“Son bir yıl içinde Bölgede aralarında kapatılan DTP ve BDP kadın meclis üyesinin de yer aldığı birçok kadın sivil giyimli güvenlik görevlileri tarafından sokakta sözlü tacizlere takiplere ve tehditlere uğradı.
 
Kadın arkadaşlarımızın farklı saatlerde farklı semtlerde fiziki ve sözlü tacize maruz kalmalarının tesadüf olmadığını biliyoruz. 14 Nisan’da Kürt siyasetçilerine yapılan operasyonda çok sayıda kadın da tutuklandı. Bunların hepsi Kürt kadının iradesine, kadın kişiliğine yapılan saldırıdır. Sistem bu amaçla Kürt kadının toplumdaki ve siyasi yaşamdaki mücadelesini yok etmeyi hedeflemektedir. Bütün kirli savaşlarda olduğu gibi ülkemizde de iktidarcı zihniyet toplumun iradesini yok etmek için kadının iradesine yönelmektedir.
 Son yedi yılda kadın cinayetleri Bin 400 arttı. 2010 yılının yalnızca ilk 3 ayında 50’den fazla kadın çeşitli gerekçelerle katledildi. Her üç kadından biri şiddet görüyor. Ve kadına yönelik şiddetin cezai yaptırımı olmasına rağmen yasalar uygulanmıyor. Toplum vicdanına sığmayan bir olay da Siirt’te ortaya çıktı. Aralarında siyasetçi, esnaf, polis asker ve okul müdürünün de ismi geçtiği yüz kişinin yedi ilköğretim öğrencisine 2 yıl boyunca tecavüz ettiği basına yansıdı. Artık gizlenmeyecek boyutlara varan bu tecavüz olayıyla ilgili Siirt Cumhuriyet Başsavcılığının soruşturmaya gizlilik kararıyla sürdüreceği bildirildi. Öldürülen, saldırıya uğrayan her bir kadınla birlikte yaşamdan ve insanlığımızdan bir parça kopuyor”.
 Açıklamadan sonra kadınlar, BDP ilçe örgütü binası kadar yürüyerek daha sonra sessiz bir şekilde ayrıldı. / Nusaybin Postası Gazetesi