POLİTİKA Haber Girişi : 14 Mayıs 2010 12:30

Nusaybin'den İran'a tepki yürüyüşü

Nusaybin'den İran'a tepki yürüyüşü
15 Kürt gencin İran tarafından idam edilmesi veya İdam için bekletilmesine Mardinin Nusaybin ilçesinden tepki geldi. BDP Başkanı Süleyman Çiftçi, Kürt sorununun sadece Türkiye sınırları içerisinde
Arif Altunkaynak
15 Kürt gencin İran tarafından idam edilmesi veya İdam için bekletilmesine Mardin’in Nusaybin ilçesinden tepki geldi. BDP Başkanı Süleyman Çiftçi, Kürt sorununun sadece Türkiye sınırları içerisinde kalmayıp bu gün uluslar arası bir sorun haline geldiğini söyledi.
 Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) Nusaybin ilçe binası önünde toplanan grup ellerindeki döviz ve pankartlarla 27 Mayıs Caddesine yürüdü.
 Burada grup adına basın açıklaması metnini okuyan BDP ilçe başkanı Süleyman Çiftçi, Kürt sorunun Demokratik, barışçıl çözümünün ne kadar önemli ve aciliyet arz ettiğinin bir kez daha gözler önüne serildiğini bildirdi.
 Özellikle Irak, İran ve Suriye’deki boyutlarıyla ele alındığında Ortadoğu’da barışı sağlamada Kürt sorunun önemi daha anlaşılır olduğunu kaydeden Başkan Çiftçi açıklamasını şöyle sürdürdü;
“açık söylemek gerekirse, Kürt sorununu çözemeyen veya çözemeyecek bir Ortadoğu’da barıştan söz etmek mümkün olmayacağı gibi samimi de olmayacaktır. Hal böyle iken bırakın sorunun çözümünü, çözümsüzlükte ısrarcı olmak, sanki söz birliği edilmiş gibi İran yetkililerinin birkaç gün öncesinde Türkiye’ye ziyaretinin hemen ardında İran’da dört Kürt gencini ilkelce, barbarca katletmiştir. Ve yüne on – on beş Kürt genci de ya idam edimli ya da idam edilmek üzere bilinmeyen bir yerde bekletilerek haber alınamaz durumdalar. Günümüz dünyasında bu yaşananlar bir vahşettir, soykırımdır, ilkeliktir. Sözde İslam devleti iddiasında bulunan İran devleti bilmelidir ki kendisi ve onun bu vahşetine göz yuman, sessiz kalan ve demokratik geçinen ülkeler insanlığa hesap vermekten asla kurtulamayacaklardır. Eğer Kürtleri bu tür vahi uygulamalarla tarih sahnesinden yıldıracaklarını veya sileceklerini sanıyorlarsa Kürt Halkının onurlu direniş tarihi ve direnişi onlara yanıldıklarını hatırlatacaklardır”.
 Türkiye’de de son günlerde artan operasyonlarda Türk ve Kürt gençlerinin kanlarının akıtılmasına da sebep olduğunu kaydeden Başkan Çiftçi, ülkenin geçmişteki kaos günlerine dönüşünün sinyalini verdiğini sözlerine ekledi.
 Nusaybin Belediye Başkanı Ayşe Gökkan, Girmeli, Akarsu ve Duruca Belediye Başkanlarının da katıldığı Basın açıklamasından sonra Parti binasına kadar yürüyen grup daha sonra sessiz bir şekilde dağıldı. / Nusaybinim.com - Nusaybin Postası Gazetesi