KÜLTÜR & SANAT Haber Girişi : 10 Haziran 2010 11:33

Nusaybin Halk Eğitim Merkezi'nde yılsonu sergisi

Nusaybin Halk Eğitim Merkezi'nde yılsonu sergisi
Mardinin Nusaybin ilçesinde Halk Eğitim Merkezi kursiyerleri yılsonu sergisi açtı. Nusaybin Halk Eğitim Merkezi binasında açılan sergi, saygı duruşu ve istiklal marşıyla başladı.
Arif Altunkaynak
Mardin’in Nusaybin ilçesinde Halk Eğitim Merkezi kursiyerleri yılsonu sergisi açtı.
 Nusaybin Halk Eğitim Merkezi binasında açılan sergi, saygı duruşu ve istiklal marşıyla başladı.
 
Sergi açılış konuşmasını yapan Halk Eğitim Merkezi Müdürü yardımcısı Mehmet Sabahattin Genç, Halk eğitim merkezleri sosyal-kültürel ve mesleki- teknik kursları ile başta genç kız ve kadınlarımız olmak üzere ihtiyaç duyan vatandaşlarımızın becerilerini geliştirmek, ekonomik yönden güçlenmelerini destekleyerek, sosyal yaşama katılmalarını sağlamak unutulmaya yüz tutmuş el sanatları ve kültürel değerleri yaşatmak, sosyal dayanışmayı güçlendirmek, yerel ve bölgesel gelişmeler doğrultusunda kişilerin istihdam becerilerinin arttırılmasına yönelik olarak birçok alanda faaliyetler yürüttüğünü bildirdi.
 
Bu doğrultuda 2009-2010 eğitim-öğretim yılı başından bugüne kadar açtıkları mesleki-teknik sosyal-kültürel ve okuma-yazma kursları dahil 362 kurs açıldığını belirten Genç şöyle konuştu;
“Bunlardan bin 554’ü erkek kursiyer,  5 bin 546’sı kadın kursiyer olmak üzere toplam 7 bin 100 vatandaşımız bu kurslardan faydalanmıştır. Müdürlüğümüz bünyesinde bulunan Açık öğretim hizmetleri kapsamında bin 350 Açık öğretim lisesi, bin 85 Açık öğretim olmak üzere toplam 2 bin 435 öğrenciye aktif hizmet verilmektedir. Ayrıca bütün belde ve merkez ilköğretim okullarımızda ve liselerde SBS ve Üniversite sınavlarına yönelik kurslar açılmış olup 4 bin 350 öğrencimiz bu kurslardan faydalanmıştır. 2009-2010 eğitim-öğretim yılında 115 geçici usta öğretici ve 169 kadrolu öğretmen olmak üzere toplam 284 öğretici görev almıştır”.
 
Genç sergide emeği geçen kursiyerler, eğiticiler ve maddi-manevi kendilerine destek veren Mili Eğitim Bakanlığı Çıraklık Yaygın Eğitim Genel Müdürü Mehmet Can’a, Kaymakam Yücel Gemici ve Milli Eğitim Müdürü İzzettin Aydın’a teşekkür etti.
 Daha sonra Kaymakam Gemici sergi açılışını yaptı.
 Sergide Halk Eğitim Kursiyerlerinin yıl boyunca yaptığı ürünler sergilenirken, serginin en dikkat çeken bölümü ise kursiyerlerin yaptığı defile şovu oldu. / Nusaybinim.com - Nusaybin Postası Gazetesi