EĞİTİM Haber Girişi : 04 Nisan 2023 13:46

Nusaybin Meslek Yüksekokuluna yeni bölümler açılması için çalışmalar başladı

Nusaybin Meslek Yüksekokuluna yeni bölümler açılması için çalışmalar başladı
MAÜ Rektörü Prof. Dr. İbrahim Özcoşar, Neriman ve Celal Özel Nusaybin Meslek Yüksekokulu Müdürlüğüne yeni atanan Dr. Öğretim Üyesi Ömer Fazıl Emek'i tebrik ederek, Yüksekokula kazandırılması planlanan yeni bölümler hakkında bilgi aldı

Mardin Artuklu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İbrahim Özcoşar, Neriman ve Celal Özel Nusaybin Meslek Yüksekokulu Müdürlüğüne yeni atanan Dr. Öğretim Üyesi Ömer Fazıl Emek'i tebrik ederek, öncelikle Yüksekokula kazandırılması planlanan yeni bölüm çalışmaları ve okul faaliyetleri hakkında bilgi aldı. Daha sonra Rektör Prof. Dr. İbrahim Özcoşar ve Dr. Öğretim Üyesi Ömer Fazıl Emek, Nusaybin Kaymakamı ve Belediye Başkanı Ercan Kayabaşı'nı ziyarette bulundular.

 

-ULAŞIM VE TİCARET BÖLÜMLERİ ÜZERİNDE DURULUYOR
Gerçekleşen bu ziyarette, Yüksekokul binasına giden anayolun düzeltilmesi ve Midyat yoluna bağlayan ek bir yol açılması hususu dile getirildi. Ayrıca Yüksekokul bünyesinde açılması düşünülen yeni bölümler hakkında fikir alış verişi yapıldı.

 

Okul Müdürü Dr. Emek, daha önce konu hakkında Nusaybin Ticaret ve Sanayi Odası, Nusaybin Ticaret Borsası, Nusaybin Esnaf ve Sanatlarkar Odası başta olmak üzere Nusaybin'deki diğer paydaşlarla birlikteki görüşmeler yapıldığını ve bu görüşmeler neticesinde "Lojistik, E-Ticaret ve Pazarlama, Çağrı Merkezi Hizmetleri, Turist Rehberliği" gibi bazı bölümlerin öne çıktığını, açılması talep edilen bu bölümlerin Nusaybin'in ekonomisi, ticaret ve turizm potansiyeline uygun olması yönünde bir beklenti oluştuğunu ifade etti.

 

Özellikle tarihi İpek Yolu güzergahında yer alan kadim şehrimiz Mardin'de, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı tarafından "Lojistik Köy" kurma planının hayata geçirilmesi halinde Yüksekokulda açılacak lojistik bölümünün, gerek Mardin gerekse Nusaybin'deki ulaştırma ve lojistik sektörüne uzun vadede nitelikli ve eğitimli personel ihtiyacını gidermesi noktasında destek sağlayacağı vurgulandı.

 

Neriman ve Celal Özel Nusaybin Meslek Yüksekokulu Müdür Dr. Öğretim Üyesi Ömer Fazıl Emek’in sunumlarından sonra Mardin Artuklu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İbrahim Özcoşar ile Nusaybin Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili Ercan Kayabaşı’ndan da yeni bölümlerin açılması konusunda destek geldiği belirtildi.

 

-LOJİSTİK KÖY NEDİR?
Lojistik ve taşımacılık şirketleri ile ilgili resmi ve özel kurumların içinde yer aldığı, her türlü taşımacılık moduna etkin bağlantıları olan, depolama, bakım, onarım, yükleme, boşaltma, elleçleme, tartı, yük bölme, birleştirme, paketleme, gümrükleme ve benzeri faaliyetleri gerçekleştirme imkanları olan ve taşıma modları arasında düşük maliyetli, hızlı, güvenli, çevreci aktarma alan ve donanımlarına sahip, içerisinde ulusal ve uluslararası taşımacılık, lojistik ve dağıtım ile ilgili tüm faaliyetlerin gerçekleştirildiği planlanmış̧ alanlardır. Karayolu, havayolu ve demiryolu altyapısına sahip şehrimizde lojistik köy kurulmasıyla birlikte yeni iş alanları ortaya çıkacak böylece istihdam artacaktır. Ayrıca şehrimizin Suriye'ye sınır Irak'a yakın olmasının yanında, Çin ve Doğu Asya pazarında ki gelişim ile birlikte özelliklede transit geçiş bakımından stratejik ve jeopolitik önemi artacaktır.