KÜLTÜR & SANAT Haber Girişi : 17 Nisan 2010 10:46

Şiret, Nusaybin'de seyirciyle buluştu

Şiret, Nusaybin'de seyirciyle buluştu
Mezopotamya Kültür Merkezi (MKM) İstanbul Tiyatro Birimi Teatra Jiyana Nu tarafından sahnelenen Şîret, turne kapsamında Mardin'in Nusaybin ilçesinde seyircisiyle buluştu.
 Mezopotamya Kültür Merkezi (MKM) İstanbul Tiyatro Birimi Teatra Jiyana Nu tarafından sahnelenen ‘Şîret’, turne kapsamında Mardin'in Nusaybin ilçesinde seyircisiyle buluştu. Prömiyeri Nusaybin Kadın Festivali’nde gerçekleşen oyunun Nusaybin’deki ikinci gösterimine de ilgi yoğundu.
 
MKM çatısı altında uzun yıllardır çalışmalarını yürüten Teatra Jiyana Nu tarafından sahnelenen ‘Şiret’, Nusaybin Belediyesi Mitanni Kültür Merkezi’nde seyircisiyle buluştu. Namus adı altında işlenen cinayetleri ve kadın intiharlarını konu alan oyun Nusaybinli tiyatroseverler tarafından ilgiyle izlendi.
 
Şemse Allak, Güldünya Tören ve diğer namus cinayeti kurbanı kadınların başından geçenlerle başlayan oyun, yaşadığımız toplumda kadına verilen misyon ve biçilen rolün, kadın için nasıl bir işkenceye dönüştüğünü irdeliyor.
 Sedat Barış ve Teatra Jiyana Nu oyuncuları tarafından kaleme alınan “Şiret” in oyuncu kadrosunda Serhat Ertuna, Rugeş Kırıcı ve Yasemin Karadağ gibi oyuncular yer alıyor. / Arif Altunkaynak - Nusaybinim.com