KÜLTÜR & SANAT Haber Girişi : 08 Nisan 2010 21:17

Teatra Mitanni Tercih Dışı Sınav Yerlerini Sahneye Taşıdı

Teatra Mitanni Tercih Dışı Sınav Yerlerini Sahneye Taşıdı
Nusaybin Belediyesi Teatra Mitanni Topluluğu YGSye giriş yerleri, tercihleri dışında illere çıkan öğrencilerin durumunu sahneye taşıdı.
Nusaybin Belediyesi Teatra Mitanni Topluluğu YGS’ye giriş yerleri, tercihleri dışında illere çıkan öğrencilerin durumunu sahneye taşıdı.
   
    Nusaybin Belediyesi Teatra Mitanni Topluluğu Yükseköğretime Giriş Sınavı’na (YGS) tercihleri dışındaki illerde girmek zorunda bırakılan öğrencilerin yaşadıkları sıkıntıları mizahi bir dille sahneye taşıdı. Topluluk tarafından 27 Mart Dünya Tiyatro Günü için hazırlanan kısa oyunlar gördüğü yoğun ilgi üzerine tekrar sahnelendi.
  “Şanoger, Melle, Idda ve Keça Sûriyeyê” isimli dört kısa oyuna eklenen “Tu Li Ku Ketî” ile yeniden yorumlanan “Gengeşî” adlı kısa oyunlar YGS’ye tercihleri dışındaki illerde girmek zorunda bırakılan öğrencileri konu edindi. Kısa oyunlarda aileler ve öğrencilerin YGS’ye  Edirne, Trabzon, Kıbrıs ve Malatya’da girileceğini öğrenince verdikleri tepki, yaşadıkları şaşkınlık ve sıkıntı mizahi bir dille işlendi. Teatra Mittani oyuncuları tarafından yazılan kısa oyunlar tiyatroseverler tarafından beğeniyle izlendi. 
 
    Gösteri sonunda sahneye davet edilen Nusaybin Belediye Başkanı Ayşe Gökkan oyuncuları tebrik etti. Gökkan öğrencilerin tercihleri dışındaki illerde sınava girmek zorunda bırakılmalarını kınayarak, “Öğrencilerimiz eşit olmayan koşullarda eğitim görüyorlar. Anadillerinde eğitim alamamanın sıkıntısını yaşıyorlar. Yaşadıkları sıkıntılar yetmezmiş gibi bu yıl sınava tercih etmedikleri illerde girmek zorunda bırakıldılar. Bu anlayışı kabul etmek mümkün değildir.” dedi. / Nusaybin Belediyesi - Nusaybinim.com Kültür & Sanat servisi