POLİTİKA Haber Girişi : 13 Nisan 2010 16:01

Türk'e yapılan saldırıyı Kent Konseyi de kınadı

Türk'e yapılan saldırıyı Kent Konseyi de kınadı
Eski DTP Eş başkanı ve eski Mardin Milletvekili Ahmet Türke Samsunda yapılan saldırı Mardinin Nusaybin ilçesi Kent Konseyi tarafından kınandı. Belediye başkanı ve Kent Konseyi Başkanı Ayşe Gökkan,
Türk'e yapılan saldırıyı Kent Konseyi de kınadı
Eski DTP Eş başkanı ve eski Mardin Milletvekili Ahmet Türk’e Samsun’da yapılan saldırı Mardin’in Nusaybin ilçesi Kent Konseyi tarafından kınandı. Belediye başkanı ve Kent Konseyi Başkanı Ayşe Gökkan, Ahmet Türk’e yapılan saldırıyı Demokrasiye yapılmış bir saldırı ve bu tür saldırıların halklar arasında kin duygusunu körüklediğini söyledi.
 Nusaybin Kent Konseyi binası önünde bir araya gelen Sivil Toplum Kuruluşları yöneticileri, bina önünde basın açıklanması yaptı.
 
Açıklama metnini okuyan Nusaybin Kent Konseyi sekreteri Raif Yaman, son yıllarda ülkemizin muhtelif kentlerinde artış gösteren ırkçı faaliyetlerin Samsun’da Sayın Ahmet Türk’e yapılan saldırıyla tehlikeli bir aşamaya vardığını belirtti.
 Saldırganların ve bu saldırılar arkasındaki karanlık güçlerin yargı önüne çıkarılması ve hak ettikleri cezalara çarptırılmalarının Türkiye’nin demokratikleşmesi için hayati önemde olduğunu bildiren Yaman konuşmasını şöyle sürdürdü;
“Kürt siyasetçilerin tutuklanmasıyla başlayan, daha sonra Kürtlerin seçilmiş iradeleri olan belediye başkanları ve parti yöneticilerinin tutuklanması, birçok kentte Kürtlere yönelik ırkçı saldırılar ve Sayın Ahmet Türk’e yapılan saldırı birbirinden bağımsız düşünülmez.
Sayın Türk’e yapılan saldırıyı özelde Kürtlere, genelde Türkiye’de demokrasi ve barış savunucularına yapılmış bir saldırı olarak görüyoruz.
 Her konuşmasında barış ve demokrasiyi savunan bir şahsiyet olan Sayın Türk’ün hedef olarak seçilmesi düşündürücüdür.
 
 TBBM’de onlarca yıl milletvekilliği ve parti genel başkanlığı yapmış olan Sayın Türk’e yapılan saldırıyı kınıyoruz. Benzeri saldırıların tekrarlanmaması için ilgili ve yetkili kurumları tedbirlerini almaya çağırıyoruz”.
 
 Basın açıklamasından STK temsilcileri saldırıyı kınamak için uzun süre alkış tuttu. / Arif Altunkaynak - Nusaybinim.com - Nusaybin Postası Gazetesi