KÜLTÜR & SANAT Düzenleme Tarihi : 28 Mayıs 2021 23:33 Haber Girişi : 28 Mayıs 2021 20:24

Uluslararası Nusaybin Sempozyumu açılış konuşmaları ile başladı

Uluslararası Nusaybin Sempozyumu açılış konuşmaları ile başladı
Nusaybin Kaymakamlığı, Mardin Artuklu Üniversitesi ve Nusaybin Belediyesi işbirliğinde yapılan 'Uluslararası Nusaybin Sempozyumu' başladı.
Uluslararası Nusaybin Sempozyumu açılış konuşmaları ile başladı

Nusaybin Kaymakamlığı, Mardin Artuklu Üniversitesi ve Nusaybin Belediyesi işbirliğinde yapılan 'Uluslararası Nusaybin Sempozyumu' başladı.

 

Mardin Artuklu Üniversitesi tarafından online olarak yapılan sempozyumun açılış konuşması Nusaybin Kaymakamı ve Belediye Başkan vekili Emre Yalçın tarafından yapıldı.

 

Konuşmalarına, sempozyum için yapılan hazırlıklara değinerek başlayan Yalçın, iki yıldır hazırlıkları yapılan sempozyumun COVİD-19 nedeniyle ertelendiğini ifade etti.

 

Oldukça uzun bir hazırlık sürecinden sonra bugünlere geldiklerini aktaran Yalçın, “Tabi gönül isterdi ki yüz yüze olmayı, birlikte olmanın sıcaklığını ve özellikle o samimiyeti birlikte yaşamayı istedik. Ama malumunuz pandemi şartları çerçevesinde elimizden gelenin en iyisini yapmaya çalıştık” dedi.

Nusaybin’in kadim bir tarihe sahip olduğunu ifade eden Kaymakam ve Belediye Başkan Vekili Yalçın konuşmasını şöyle sonlandırdı,

 

“Nusaybin gibi kadim bir şehrin tarihini araştırmak belki de binlerce, milyonlarca akademik çalışmalara konu olabilir, öyle bir süreç işleyebilir.  Bir şehrin geçmişiyle günümüzle bağ kurulmasında bu değerli sempozyumların sunumları çok önemlidir. Bu sempozyumun bugünlere gelmesinde emeği geçen Rektör hocamız Prof. Dr. İbrahim Özcoşar, düzenleme kurulunda yer alan değerli öğretim görevlilerine, sekretaryada emeği geçen hocalarıma, Nusaybin Kaymakamlığı ve Nusaybin Belediyesinin değerli çalışanlarına, iki günlük sempozyum boyunca Nusaybin’in tarihi, kültürü ve ekonomisi konusunda bizleri aydınlatacak olan çok değerli katılımcılarımıza ayrıca teşekkür ediyorum. İnşallah hem ilçemize hem ilimize hem de bölgemize bu değerli sempozyumun hayırlı olmasını diliyorum.”

 

Kaymakam ve Belediye Başkan Vekili Emre Yalçın’ın konuşmalarından sonra Mardin Artuklu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İbrahim Özcoşar sempozyum konuşmasını gerçekleştirdi.

 

-“NUSAYBİN NEMRUT’UN KURDUĞU ÜÇ ŞEHİRDEN BİRİDİR”
Nusaybin ile ilgili akademik çalışmalara değinen Mardin Artuklu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İbrahim Özcoşar, ilçenin yüz yıllardır Suriye, Irak ve Anadolu üçgeninde önemli bir konumda olduğunu kaydetti.

Nusaybin’in sadece Mardin'de ilişkili değil aslında tarihi anlamda değerlendirildiğin Şam bölgesi bugünkü Suriye, Mezopotamya ve Anadolu üçgeninde çok merkezi bir noktada olduğunu ifade eden Özcoşar, “Aslında bu coğrafyanın Suriye, Irak ve Anadolu'nun sosyal, siyasi ve ekonomik yerlerini kendi bünyesinde taşıyan bir şehir özelliğini taşıyor ve bu özelliği ile de aslında neredeyse bir üst bölgeyi tanımlamak istediğinizde mutlaka ve mutlaka tanımamız gereken, araştırımamız erken bir şehre dönüşüyor. Bununla ilgili klasik dönem Süryani kaynakları şehri Nemrut’un kurduğu üç şehirden biri olarak nitelendirirken aslında şehrin kadimliğine vurgu yaparlar.  Yine 12. Asır bir İslam Seyyahının dediği gibi aslında dıştan geç gözükse de işten yaşlı bir kenttir Nusaybin.”

 

Özcoşar, konuşmasının son bölümünde, sempozyumda emeği geçen başta Nusaybin Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili Emre Yalçın olmak üzere tüm katılımcılara teşekkür etti.

 

28 ve 29 Mayıs tarihleri arasında iki gün sürecek sempozyum, Mardin Artuklu Üniversitesi YouTube kanalından canlı olarak yayımlanacak.