TÜRKİYE Haber Girişi : 20 Mayıs 2022 10:59

USİAD Organizasyonu ile Kongo Cumhuriyeti Bakanı Mersinli İş İnsanları İle Bir Araya Geldi

USİAD Organizasyonu ile Kongo Cumhuriyeti Bakanı Mersinli İş İnsanları İle Bir Araya Geldi
Kongo Cumhuriyeti Özel Ekonomik Bölgeleri Bakanı Emile Ouosso Mersin’e gelerek bir takım ziyaretlerde bulundu. Bakan Emile Ouosso, USİAD-Uluslararası Sanayiciler Ve İş İnsanları Derneği Yönetim Kurulu Genel Başkanı Nevaf Kılıç ve yönetim kurulu üyeleriyle

Kongo Cumhuriyeti Özel Ekonomik Bölgeleri Bakanı Emile Ouosso Mersin’e gelerek bir takım ziyaretlerde bulundu. Bakan Emile Ouosso, USİAD-Uluslararası Sanayiciler Ve İş İnsanları Derneği Yönetim Kurulu Genel Başkanı Nevaf Kılıç ve yönetim kurulu üyeleriyle bir araya geldi. 

 

Bakan Ouosso, Usiad Genel başkanı Nevaf Kılıç ve beraberindekiler ilk olarak Mersin OSB (Organize Sanayi Bölgesi Ziyareti ) ve Model Fabrika ,Yalın Üretim ve Yenilik Merkezi ziyaret etti. Fabrika hakkında bilgi alan bakan Ouosso ve Kılıç daha sonra sırasıyla Mersin Valisi Sayın Ali İhsan Su’yu, Mersin Limanı ( Mip ) Merkezi ziyaret edildi, ve Botla denizden liman gezildi.  Yenişehir Belediye Başkanı Sayın Abdullah Özyiğit ziyaret edildi. Yenişehir 'e yaptığı çok önemli projeleri Sayın bakan büyük bit titizlikle dinledi .  Usiad Başkanı Kılıç  Gösterdiği ilgi ve alakadan ve Misafirperverliğinden dolayı Yenişehir Belediye Başkanı Sayın Abdullah Özyiğit'e teşekkür etti. Mersin osb Başkanı Sabri tekli"ye ait İztalya ' nın açılışına katıldı. 

Tat Bakliyat Ziyaret edildi . 
Kongo Cumhuriyeti Özel Ekonomik Bölgeleri Bakanı Emile Ouosso, beraberindeki heyetle birlikte Mersin Ticaret ve Sanayi Odası’nı ziyaret etti. Mersin Ticaret ve Sanayi Odası (MTSO) Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Kızıltan ve Meclis Başkanı Hamit İzol ile bir araya gelen Bakan Ouosso, ardından düzenlenen Ülke Tanıtım Toplantısı’nda iş insanlarıyla buluştu. AK Parti Mersin Milletvekili ve Türkiye-Kongo Cumhuriyeti Parlamentolar Arası Dostluk Grubu Başkanı Hacı Özkan da katıldığı toplantıda ülkenin yatırım olanakları hakkında bilgi verildi. Kongo’nun özellikle yer altı zenginlikleri ve petrol ile öne çıktığı vurgulanan toplantıda her tür imkan bulunmasına rağmen yeterli tecrübe olmaması nedeniyle üretim yapılmadığı anlatılarak Mersinli iş insanları yatırıma davet edildi. 

 

“DÜNYA EKONOMİLERİNİN GELECEĞİ AFRİKA’DA”
Kongo Hükümeti’nin de yabancı yatırımcıyı desteklediğini, bu nedenle son dönemlerde özel ekonomi bölgeleri oluşturulduğunu kaydeden Bakan Ouosso, yabancı yatırımcılara önemli kolaylıklar sağladıklarına işaret etti. “Unutulmasın ki dünya ekonomilerinin geleceği Afrika’da” diyen Ouosso,  sözlerini şöyle sürdürdü: 

 

“Kongo da bu noktada çok avantajlı bir noktada. Ülkemize bugünden yatırım yapan kazançlı çıkar. Yatırımlarda gümrük başta olmak üzere birçok vergiden muafiyet tanınıyoruz. Su, elektrik gibi girdi maliyetlerine uygun şartlarla ulaşmanız mümkün. Sizlerin üretim deneyimi bizler için çok önemli.”
Demiryolu bağlantılı limanları ile çevredeki birçok komşu ülkenin ticari anlamda dışa açılan kapısı olduklarına da değinen Ouosso, stratejik önemleri nedeniyle her türlü alanda üretime açık olduklarını belirtti. “Verimli topraklarımız bulunması, bol suyumuz olmasına rağmen tarımsal üretimin tamamını ithal ediyoruz” diyen Ouosso, özellikle tarım ve hayvancılık üzerine yapılacak yatırımları beklediklerini söyledi. 

 

Kızıltan: “Bizim ticaret anlayışımız karşılıklı kazanma üzerine kuruludur”
Ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getiren MTSO Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Kızıltan, Mersin ile Kongo arası ticari ilişkilerin istenen düzeyde olmadığını ancak önümüzdeki süreçte diyalogların artmasıyla gelişeceğine inandığını söyledi. Türkiye’nin ticari anlayışının dünyanın hiçbir ülkesine benzemediğini kaydeden Kızıltan, sömürü düzeni yerine karşılıklı kazanma anlayışı üzerine ticaret yürütüldüğünü, Kongo’ya yapılacak yatırımlarda da bu anlayışa devam edeceklerinden kimsenin kuşku duymaması gerektiğini vurguladı. 

 

ÖNEMLİ YATIRIMLARIN ALT YAPISI OLUŞTU
Ziyaret hakkında değerlendirmelerde bulunan USİAD başkanı Nevaf Kılıç ise, “bu ziyaret ülkemiz ve Mersin açısından önemli bir ziyaret oldu. Oldukça verimli geçen iş ziyaretinde Kongo’ya yönelik yapılacak olan karşılıklı olarak çıkar sağlayacak yatırımlar konuşuldu. İki ülke açısından da önemli yatırımların gerekli ilgiyi gösterdikleri için teşekkür ediyorum” dedi.