MARDİN Haber Girişi : 01 Mart 2021 23:52

Vali Demirtaş'tan esnek çalışma açıklaması

Vali Demirtaş'tan esnek çalışma açıklaması
Mardin Valisi Mahmut Demirtaş, sosyal medya hesabından Cumhurbaşkanlığı Genelgesini paylaşarak, Kamuda esnek çalışma saatinin kaldırıldığını duyurdu.

Mardin Valisi Mahmut Demirtaş, sosyal medya hesabından Cumhurbaşkanlığı Genelgesini paylaşarak, Kamuda esnek çalışma saatinin kaldırıldığını duyurdu.

 

Vali Demirtaş, Sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, "Cumhurbaşkanlığı Genelgesi ile kamu kurum ve kuruluşu çalışanlarının esnek çalışma uygulaması kaldırılmıştır. 02.03.2021 tarihi itibariyle ilimiz mesai saatleri; 08:00-12:00 / 12:00-17:00 olarak uygulanacaktır." dedi.

 

Vali Demirtaş açıklamasına, Cumhurbaşkanlığı tarafından yayımlanan "COVİD-19 Kapsamında Kamu Kurum ve Kuruluşlarında Normalleşme ve Alınacak Tedbirler" Genelgesinin fotoğrafını da paylaştı.

 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan imzasıyla yayımlanan Genelge şöyle,
"02/03/2021 tarihi itibarıyla, COVID-19 salgını ile mücadele amacıyla yürürlüğe konulan 26/08/2020 tarihli ve 31225 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanan, kamu kurum ve kuruluşlarında çalışanlara esnek çalışma yöntemlerinin uygulanmasına ilişkin "COVID-19 Kapsamında Kamu Çalışanlarına Yönelik Tedbirler" konulu 202011 sayılı Genelge yürürlükten kaldırılmış olup bu tarih itibarıyla kamu kurum ve kuruluşları normal düzen ve mesai saatlerinde çalışmalarına başlayacaktır. Gerektiğinde illerde valilerce farklı mesai saatleri belirlenebilecektir.


Ancak çalıştırılma biçimlerine bakılmaksızın kamu kurum ve kuruluşlarında (Sağlık Bakanlığı ve Milli İstihbarat Teşkilatı Başkanlığı hariç) çalışan yönetici kadro ve pozisyonunda bulunanlar hariç 60 yaş ve üzerinde olanlar ile Sağlık Bakanlığının belirlediği kronik hastalığı bulunanlar idari izinli sayılacaktır. İdari izinli sayılanlar bu sürede görevlerini fiilen yerine getirmiş sayılacak; bunların mali ve sosyal hak ve yardımları ile diğer özlük hakları saklı kalacaktır. Bu personel amirinin izni dışında görev mahallinden ayrılmayacak ve hizmetine ihtiyaç duyulanlar çağırıldıkları anda görevlerine döneceklerdir. 


Kamu kurum ve kuruluşlarınca bu süreçte tüm personelin maske kullanması, çalışma mekanları, yemekhane, servisler ve sosyal alanlarda gerekli mesafenin ayarlanması, bu mahaller ile kamuda kullanılan araçlarda dezenfekte işleminin yapılması hususunda gerekli tedbirler alınacaktır. Bilgilerini ve gereğini rica ederim."