Kadınlar Nusaybin'de buluştu

KÜLTÜR & SANAT Haber Girişi : 18 Temmuz 2010 13:20
Mardinin Nusaybin ilçesi Belediyesi tarafından düzenlenen ve Türkiyenin birçok yerinden gelen kadınlar, "1. Sınırsız Kadınların Emeği Nusaybin'de buluşuyor projesi" kapsamında bir araya geldi.
Kadınlar Nusaybin'de buluştu
Arif Altunkaynak - Abdullatif Altunkaynak

Mardin’in Nusaybin ilçesi Belediyesi tarafından düzenlenen ve Türkiye’nin birçok yerinden gelen kadınlar, "1. Sınırsız Kadınların Emeği Nusaybin'de buluşuyor projesi" kapsamında bir araya geldi.  

Türkiye'nin değişik yerlerinden gelen sinemacı, fotoğrafçı, heykelci, akademisyen, sosyolog, belgesel yapımcı, kadın insan hakları uzmanı, tiyatrocu kadınlar "1. Sınırsız Kadınların Emeği Nusaybin'de Buluşuyor Projesi" kapsamında Nusaybin Mitanni Kültür Merkezi’nde bir araya geldi.
    Startı verilen projeye ilişkin bir araya gelen kadınlar projelerine ilişkin konuşmalar yaptı.
Açılış konuşmasını yapan Nusaybin Belediye Başkanı Ayşe Gökkan, yerel yönetimlerde her türlü rantın açık olduğunu belirterek, bu rantı artık kaldırdıklarını söyledi.
 Gökkan, kadınların mal varlığı sahibi olmadığını ve hiçbir kadının arsası ve malının olmadığının altını çizerek, “Biz kadınlar hep ezilenler olduğumuz için, ezilenler rantı düşünmezler. Sadece hizmeti düşünürler. Bizim düşünsel yapılanmamız öyledir. Bizim yerel yönetimler politikamız, cinsiyet özgürlükçü, demokratik, katılımcıdır. Bu yüzden bugünkü buluşmayı bu projeleri nasıl hayata geçirebiliriz diye tartışmalıyız. Kadınların sınırsız olduğunu çünkü sınırın iktidarları belirlemek için olduğunu biliyoruz. Nusaybin’in üç tarafı sınırlarla çevrilidir. Kadınlar sınırsızdır ve sınırsız oldukları için emeklerini çalışmalarını bir yerde buluşturacaklardır. Biz artık kadınların ortak düşüncelerini birleştirerek 10 gün boyunca Nusaybin’i kadın kenti yapacağız” dedi.
     Pazartesi günü başlayacak atölye çalışmasının 10 gün süreceği açıklandı. / Nusaybinim.com