Kut ve Alkan mahkemece adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı

GÜNDEM Haber Girişi : 31 Temmuz 2019 01:23
Mardin Adliyesinde mahkemeye çıkarılan Belediye eşbaşkanı Ferhat Kut ve Meclis üyesi Mehmet Emin Alkan serbest bırakıldı.

Mardin Adliyesinde mahkemeye çıkarılan Belediye eşbaşkanı Ferhat Kut ve Meclis üyesi Mehmet Emin Alkan serbest bırakıldı.

Mardin Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından başlatılan "PKK/KCK" soruşturması kapsamında 24 Temmuz’da gözaltına alınan Nusaybin Belediye Eşbaşkanı Ferhat Kut, Bismil Belediye Eşbaşkanı Gülşen Özer HDP PM üyeleri Alaattin Semir Zuğurli ve Sedat Ay, DBP Mardin İl eşbaşkanları Leyla Bozkurt ve Şehmus Sun ile Nusaybin Belediye Meclis üyesi Mehmet Emin Alkan, emniyetteki işlemlerinin ardından Mardin Adliyesine sevk edildi.

Cumhuriyet Savcılığında sorguları yapılan Nusaybin Belediye Meclis üyesi Mehmet Emin Alkan "adli kontrol" talebiyle serbest bırakılması, diğer 6 kişi ise "PKK/KCK terör örgütü üyeliği” suçlamasıyla tutuklama talebiyle Nöbetçi Sulh Ceza Hakimliği'ne sevk edildi.

Mahkemeye sevk edilen isimlerden HDP PM üyeleri Alaattin Semir Zuğurli, Sedat Ay ile DBP Mardin İl eşbaşkanları Şehmus Sun ve Leyla Bozkurt hakkında tutuklama kararı verildi. Nusaybin Belediyesi eşbaşkanı Ferhat Kut ise "adli kontrol şartı" ile serbest bırakıldı.

Tutuklanan HDP ve DBP'li yöneticiler, Adliyede yapılan işlemlerinden sonra Mardin E Tipi Kapalı Cezaevi'ne gönderildi.