Gergedanla Dans!

Gergedanın nasıl bir hayvan olduğunu sorarsam, kesinlikle bilmiyorum diyenler olacak. Bir de bu hayvan hakkında bilgisi olan ya da olmayan bu konuda bir şeyler söylemeye çalışacak.

Normal olan da budur. Ama hepimiz şunu iyi biliyoruz;

Bizim bölgemizde gergedan yok. Belki eski çağlarda bu havyan bölgemizde vardı. Ama şu anda bölgemizde yok olduğu için onun hakkındaki görüşlerimiz tam isabetli değildir. Bilgiler tahminidir ve değişik kaynaklardan gelebilirler. O nedenle bildiklerimiz net ve tam değildir.

Gergedanlar hakkında birçok söylenti ortalıkta dolaşıyor. Mesela bazen gergedan gibi adam deriz. Bu bir hakaret midir yoksa bir çeşit övgü müdür?

Bilemiyorum…

Ama yine de gergedanlar hakkında kapsamlı bilgilere sahip değiliz.

Mesela gergedan dans edebilir mi?

Bu hayvan bir nevi dans edebilir belki, bu normaldir diyeceksiniz, ama bu dansa bir isim verebilir miyiz acaba? Bu dans hangi kategoriye girer?

Mesela gergedan horon tepebilir mi?

Mesela gergedan halay çekebilir mi?

Mesela gergedan Ankara havası oynayabilir mi?

Bazı beceriler gergedanın yapısına, ağırlığına, boyutuna, estetiğine uygun değildir. Mesela ortalama ağırlığı 3 ile 5 ton olan gergedanın dans performansı ne kadar verimli olabilir?

Gergedanın diğer benzer hayvanlardan temel bir farkı, burnundan kaynaklandığı söylenir. Bu bir nimet midir yoksa cezalandırma mıdır? Gergedanın boynuzları burnunun üzerinde ileriye doğru uzanır. Bu onu farklı yapar. Diğer benzer hayvanların boynuzları kemiktendir ve yana doğru uzanırlar. Gergedanın boynuzları ise keratinden oluşmuştur. Gergedanın ölçüleri, ağırlığı, görünüşü, kabalığı belirgin bir şekilde farklıdır. Bunlar hepsi doğrudur.

Sözün kısası gergedan birçok konuda beceriler ve farklılıklar sergileyebilir.

Ama halay çekme? Ya da Ankara havasına heveslenme gergedana göre olabilir mi?

Diyelim ki gergedan her şeye rağmen bazı dans türlerini öğrendi, değişik bağlamlarda bu “becerisini” icra etti, peki bunun bizler için estetik bir değeri olabilir mi?

Kesinlikle hayır!

Öz olarak söylersek; bazı şeyler kesinlikle ucube olurlar, ne yaparsanız yapın bunun neticesi yine ucube olur!

Bu hem doğada ve hem de toplumlarda böyledir. Siyasete ve sosyal alanda da bu böyledir. Malzeme yanlış olduğu zaman, siz istediğiniz kadar çabalayın, sonuç yine değişik açılardan başarısız olur.

En mükemmel bir baklava ustasına kırmızı şalgam verin ve bundan bize baklava yap deyin! Usta ne yaparsa yapsın bunu başaramaz. Çünkü malzeme yanlıştır.

Burada beceriksiz olan baklava ustası değildir. Aslında burada malzeme yanlış seçilmiştir!

Çünkü şalgamdan baklava olamaz!

Yapılırsa, ucube bir şey olur. Baklava tadı vermez.

Bu aynı gergedana dans öğretmeye benzer!

Sonuç baştan bellidir. Tabii ki bilinler için. Ama illa da şalgamdan baklava yapacağım diyenlere de pek fazla bir şey de söyleyemeyiz. Sadece yanlış malzeme seçtiğini söyleriz ve başarılar dileriz!

Ayrıca afiyetler olsun da deriz!

Evet, bizim bölgemizde bazı şeyler, aynı gergedana dans öğretmeye benzer. Yanlış insan tipleri yanlış yerlerde istihdam ediliyorlar. Yanlış insan tipleri, yanlış yerlerde görev alıyorlar. Mesela herhangi bir İnsan Hakları Derneği Başkanlığına katil olan birisini seçmek ne kadar doğru olabilir? Ya da bu göreve adi katilleri savunan birisini seçmek akıl karı mıdır? Mesela Akademisyenler Derneğine okuma yazması olmayan bir başkan seçmek ne kadar doğrudur? Mesela ateist olan birisini cami imamı olarak görevlendirmek ne kadar doğru olabilir?

Bizim toplumumuz da böylesi insanların sayısı oldukça kabarıktır. Araya çıkar ve kariyer girdi mi, bütün kurallar ters işlemeye başlar. Bireysel çıkarlar toplumsal çıkarların üzerinde tutulur. Benden sonrası tufan derler. Kamu hizmetleri bireyselleştirilir ve adamına göre iş üretilir. Küçük hesaplar büyük hesapların önünü keser…

Olan da bu arada vatandaşa oluyor.

Vatandaş da artık boş nutuklara, hamaset siyasetine, beceriksizlerin isyanına pek fazla itibar etmemelidir. Akla karayı kesinlikle görmelidir.

Gereksiz yere siyaset gergedanlarına prim vermemelidir.

Onlarla dans etmeye çalışmamalıdır. 
Hele hele Kürt halayı gergedanın yapısına hiç uymaz! Bunu böyle bilmekte yarar vardır.

Kürt halayı izlemek istiyorsanız özüne uygun insanlara bunu öğretin.

O zaman halayın keyfini çıkarırsınız!

Bu yazıyı bitirmeden önce bir noktaya epey takıldım;

Sahiden söylüyorum; gergedan dans edebilir mi?