Nusaybin’de 15 Temmuz anma ve demokrasi nöbeti programı düzenlendi

GÜNDEM Haber Girişi : 16 Temmuz 2021 02:11
FETÖ terör örgütünün 15 Temmuz 2016 yılında kalkıştığı hain darbe girişiminin beşinci yıl dönümünde Nusaybin’de ‘15 Temmuz Demokrasi ve Millî Birlik Günü etkinlikleri’ düzenlendi.

FETÖ terör örgütünün 15 Temmuz 2016 yılında kalkıştığı hain darbe girişiminin beşinci yıl dönümünde Nusaybin’de '15 Temmuz Demokrasi ve Millî Birlik Günü etkinlikleri' düzenlendi.

 

Nusaybin Kaymakamlığı tarafından düzenlenen etkinliklerin akşam bölümünde Cumhuriyet Meydanı’nda 15 Temmuz darbe girişimini anlatan resim sergisinin açılmasıyla başladı.

 

Vatandaşların yoğun ilgi gösterdiği resim sergisi sonrası 15 Temmuz Demokrasi ve Millî Birlik Günü Anma programı düzenlendi.

 

Saygı duruşunda bulunma ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan program, Kur’an-ı Kerim tilavetinin okunmasıyla devam etti.

 

Günün anlam ve önemini belirten konuşmasını yapan Nusaybin Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili Emre Yalçın, 15Temmuz’un beşinci yıl dönümünde hain darbe girişimini bir kez daha lanetlediğini belirtti.

 

Yalçın, “Beş yıl evvel, 15 Temmuz 2016 akşamında yine içeride ve dışarıda bulunan, sürekli şekil değiştiren düşmanlar, biz vatan sevdalılarını, hürriyet âşıklarını sindirmeye ve adeta yok oluşun başlangıcı olabilecek hain darbe planlarını devreye soktular. Bu sefer adları FETÖ terör örgütü oldu. Vatanı korumak için verilen silahları ve daha da önemlisi bu aziz milletin samimi güvenlerini hiçe sayarak adeta ipinden kurtulmuş azgın birer sırtlan kümesi gibi, insanlık tarihinin, hele ki bu toprakların daha önce şahit olmadığı bir ihanet ve acımasızlıkla bu millete karşı gözlerini kırpmadan kurşun sıkma, milletin egemenliğinin simgesi olan Türkiye Büyük Millet Meclisini bombalama hadsizliğinde, ihanetinde bulundular. Tanklar, uçaklar; demir yığınları Milletin imanlı evlatlarının karşısında hiçbir zaman başarılı olamayacağı gerçeğini, bir kez daha tüm dünyaya göstermek arzusuyla Sayın Cumhurbaşkanımızın çağrısıyla bir destan daha yazmak için bu millet bir oldu birlik oldu. Ve tarih tekerrür etti, Şanlı milletimiz bir destan daha yazdı. Aziz Milletimiz, ne çeşitten olursa olsun teröristlere, hain işbirlikçilerine karşı gözünü kırpmadan bedellerin en başında ve elbette ki en kutsalı olan ve bu vatanın evlatlarının en yüksek ülkü olarak gördükleri imanları ve namusları için şehadet mertebesine erişerek hainlere dur demesini, hain darbe girişimini durdurmasını bildi” şeklinde konuştu.

 

Kaymakam ve Belediye Başkan Vekili Yalçın’ın konuşmasından sonra 15 Temmuz hain darbe girişimini anlatan sinevizyon gösterimi izlendi.

 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Millete Sesleniş konuşmasından sonra Nusaybinliler Cumhuriyet Meydanı’nda Demokrasi Nöbeti tuttur.

 

Saat 00:13’te ilçedeki tüm camilerde Salâların okunmasıyla program sona erdi.

 

15 Temmuz Demokrasi ve Millî Birlik Günü etkinliklerine; Kaymakam ve Belediye Başkan Vekili Emre Yalçın, Garnizon Komutanı P. Bnb. Hakan Yılmaz, Cumhuriyet Başsavcısı V. Hüseyin İnce, İlçe Jandarma Komutanı J. Bnb. Kahraman Gürbüz, İlçe Emniyet Müdürü Salman Çelik, Şehit Aileleri, Siyasi Parti Temsilcileri, Kamu Kurum ve Kuruluş yöneticileri, STK Temsilcileri ve vatandaşlar katıldı.