Nusaybin'de Hristiyanlar Doğuş Bayramını Kutluyor

GÜNDEM Haber Girişi : 25 Aralık 2021 13:30
Nusaybin'de Hristiyanlar için kutsal günlerden olan Doğuş Bayramı 25 ile 27 Aralık günleri arasında kutlanıyor.

Nusaybin'de Hristiyanlar için kutsal günlerden olan Doğuş Bayramı 25 ile 27 Aralık günleri arasında kutlanıyor.

 

Hz. İsa'nın doğuşuna inanılan 25-27 Aralık Doğuş (Yaldo) Bayramı kutlamaları başladı. Nusaybin'de yaşayan Süryaniler köylerinde gün boyu bayram sevinci yaşarken halk kutlamasının Pazar Günü Nusaybin'de bulunan Mor Yakup Misafirhanesinde gerçekleştirileceği bildirildi.

 

Nusaybin Süryani Manastır ve Kiliseleri Koruma, Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanı Maravgi Çınar, bu vesileyle tüm Süryanilerin Doğuş Bayramını kutladı. Bayramın birinci günü olan Cumartesi Gününü tüm Süryanilerin bulundukları köylerinde kutlama yapacağını belirtirken Bayramın ikinci gününde ise Süryani Vatandaşlarla bayramlaşmak isteyen kurum ve kuruluşlar ile vatandaşlar için Mor Yakup Kilisesi Misafirhanesinde saat 10:00 ile 15:00 arasında bayramlaşma programı düzenleneceğini kaydetti.

 

Süryani vatandaşların kutladığı Doğuş (Yaldo) Bayramı 27 Aralık Pazartesi Günü sona erecek.

 

-KAYMAKAM KAYABAŞI BİR KUTLAMA MESAJ YAYIMLADI
Öte yanda Nusaybin Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili Ercan Kayabaşı, Hristiyan Vatandaşların Doğuş Bayramı dolayısıyla bir mesaj yayımladı.

 

Nusaybin Kaymakamlığı resmi sosyal medya hesabından yayımlanan mesajda Dünyanın İlk Üniversitesi Mor Yakup Kilisesi fotoğrafı ile birlikte Kayabaşı, “Dinlerin ve dillerin şehri #Nusaybin'de yüz yıllardır birlikte ve kardeşlik içerisinde yaşadığımız tüm Hristiyan Vatandaşlarımızın Doğuş Bayramı Kutlu Olsun” ifadelerini kullandı.