Nusaybin Ticaret Borsası Referandumda 'EVET' diyecek

POLİTİKA Haber Girişi : 27 Ağustos 2010 11:08
Türkiye Odalar ve Borsalar Birliğine (TOBB) bağlı Mardinin Nusaybin ilçesi Ticaret Borsası, 12 Eylülde yapılacak Anayasa oylamasına evet diyeceğini açıkladı.
Arif Altunkaynak
Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’ne (TOBB) bağlı Mardin’in Nusaybin ilçesi Ticaret Borsası, 12 Eylül’de yapılacak Anayasa oylamasına evet diyeceğini açıkladı.
     Nusaybin Ticaret Borsası yönetim kurulu başkanı Necdet Aktaş yaptığı yazılı açıklamada, TOBB’nin 2000 yılında yeni bir anayasa yapılması için çalışmalar yaptığını hatırlattı.
     2007 yılında kendisinin de katıldığı 83 Sivil Toplum ve Meslek Kuruluşunun bir araya gelerek yeni bir anayasanın yapılmasına ihtiyaç olduğu noktasında görüş birliği sağlandığı, bununla ilgili gerekli girişimlerde bulunduklarını bildiren Aktaş, açıklamasını şöyle sürdürdü;
“ İçinde olduğumuz süreç içinde TOBB tarafsızlığını ortaya koyup ülkenin geleceği, demokrasinin hak ve özgürlüklerini genişletecek bir referanduma ‘evet’ demiştir. Şimdi bir referandum süreci içindeyiz ve bu sürecin siyasallaşması bizleri rahatsız etmektedir. Bu referandumda A partisi, B partis, C partisi sözkonusu değildir. Siyasi partileri oylamıyoruz. Bu konunun siyasal bir tartışma konusu olmaması lazım. İçeriğini tartışıyor olmamız lazım. Biz Nusaybin Ticaret Borsası olarak bu anayasa değişikliğini eksik ama ileriye dönük çok olumlu görüyoruz. Çünkü bu referandum en çok bölgemizi ilgilendiriyor. 1980’li yıllarda suçsuz sebepsiz insanlar gözaltına alınıp işkenceye maruz kaldı. Geçmişin kötü izlerini silme adına temel hak ve özgürlükleri artıracak, Kürt insanına ve bütün halklara daha çok demokrasi getireceği kanaatindeyiz. Çok olumlu gördüğümüz 12 Eylül 2010 anayasasına evet diyor, 2011 genel seçimlerinden sonra çoğulcu, katılımcı mütaabakatla sağlanacak yeni bir sivil anayasa umuduyla referandumun hayırlara vesile olmasını diliyoruz”. / Nusaybinim.com