Vali Demirtaş Koordinasyon eksikliğini Nusaybin örneğiyle verdi

MARDİN Düzenleme Tarihi : 14 Ekim 2020 15:59 Haber Girişi : 14 Ekim 2020 16:02
2020 yılının 4. ve son İl Koordinasyon Kurulu toplantısı Vali Mahmut Demirtaş başkanlığında MAÜ Rektörlük binası Vali kılıçlar Toplantı Salonunda gerçekleşti.

2020 yılının 4. ve son İl Koordinasyon Kurulu toplantısı Vali Mahmut Demirtaş başkanlığında Mardin Artuklu Üniversitesi (MAÜ) Rektörlük binası Vali kılıçlar Toplantı Salonunda gerçekleşti.

 

Toplantıya, Mardin Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkan V. Mahmut Demirtaş’ın yanı sıra Vali Yardımcıları, Kaymakamlar, Belediye Başkanları, Bölge Müdürlükleri Temsilcileri, İl Müdürleri ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri katıldı.

 

Toplantının açılışında konuşan Vali Mahmut Demirtaş, toplantının Mardin için hayırlı olmasını dileyerek, "Yatırımcı kuruluşlardan alınan dönem raporlarına göre 2020 yılı 3. Dönem itibariyle, ilimizde kamu kurum ve kuruluşlarımız, belediyelerimiz ve kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşları tarafından 284 proje uygulanmaktadır. 31 proje tamamlanmıştır, 143 proje devam etmektedir, 43 proje ihale aşamasındadır, 67 proje etüt proje aşamasındadır. Bu projelerin toplam tutarı 15 milyar 708 milyon lira tutarındadır. En kısa sürede daha iyi yatırımları ve hizmetleri Mardin’imiz ile buluşturmak için yılın son İl Koordinasyon Toplantısını gerçekleştirdik. İlimize hayırlı olsun.’’diye konuştu.

Toplantının son bölümünde kurum temsilcileri sunumlarını yaptı.

Burada söz alan Ömerli Belediye Başkanı Hüsamettin Altındağ’ın kırsal mahallelere yapılan hizmet ve altyapı çalışmalarının kendileri ile koordine edilmeden habersiz yapılmasına tepki göstermesi üzerine Vali Mahmut Demirtaş da kaynakların dengeli ve adaletli dağılımı açısından koordinasyonun çok önemli bir konu olduğunu söyledi.

 

- KOORDİNE EKSİKLİĞİ GİDERİLSİN
Sunum yapan YİKOP temsilcisine yapılacak yatırımlar konusunda kaymakam ve belediye başkanları ile koordineli bir şekilde çalışması için dikkat edilmesini isteyen Vali Demirtaş, bugüne kadar birçok alanda koordinasyon eksikliği olduğuna dikkat çekerek, “Arkadaşlar bizim en büyük sorunumuz koordinasyonsuzluk. Köylerimizde ilçelerimizde en çok bu eksikliği gördüm. Geçmiş yıllarda bütün cadde ve sokalar asfalt yapılmış. Ama bugün o ceddeler sokaklar gezilemeyecek durumda. Demek ki burada büyük koordinasyon eksikliği var. Altyapıyı bitirmeden üst yapıya geçiyoruz ve yapmış olduğumuz üst yapı da hiçbir işe yaramıyor. Buradaki bütün kurum müdürlerimizden belediye başkanlarımızdan icraatçı kurum temsilcilerimizde kesinlikle altyapı bitmeden üstyapıya geçilmemesi rica ediyorum.


- NUSAYBİN ÖRNEĞİNİ VERDİ
Nusaybin olayında gerçekten çok üzüldüm. Geçen yıl Nusaybin’in her tarafı asfaltlanmış. Ama şuan gidiyorsunuz Nusaybin gezilecek halde değil. Kesinlikle altyapı bitmeden üstyapıya geçiş yapılmayacak. Bu şekilde yapılan yerleri tekrar gözden geçireceğiz. Özellikle altyapı yatırımlarıyla ilgili koordinasyonun daha da büyük bir ciddiyet gerektirdiğini belirtmek istiyorum. DEDAŞ, Telekom, doğal gaz altyapı çalışmalarının koordinasyonsuz yapılması, maalesef ilimizin en önemli sorunlarından birisi haline gelmiş. Yatırımcı kurum ve kuruluşların altyapı yatırımlarına öncelik vererek, bu tür çalışmaların belirli bir dönemde tamamlanması ve sokaklarımızın tekrar tekrar kazılmamasına dikkat etmeliyiz."dedi.

Kurum müdürlerinin sunumlarından satır başları

- Vakıflar Bölge Müdürlüğü
Nusaybin bölgesinde devam eden bir cami inşaat çalışması var. Terör örgütü tarafından harabe durumunda düşen üç cami vardı. Bunlar yeniden inşa edildi.

 

- TPAO
Nusaybin Çamurluk sahasında 66 kuyudan günlük 850 varil olmak üzere 202 yılı içinde 200 bin varil ham petrol üretimi gerçekleştirildi. 4 adet sahada yatırımlar sürüyor. Yeşilli ilçesinde sondaj çalışmaları devam ediyor.

 

- Tarım, Hayvan ve Orman bölge Müdürlüğü
Bir milyon bedelle Derik’teki GAP ve Midyat’taki Beyaz-Su özel tabiat parkı çalışması devam ediyor.

Yılsonuna kadar bunların bitirilmesi hedefleniyor.

Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü Yangınlara karşı iki tane yol çalışması bulunuyor. Ayrıca Yeşilli ve Ömerli ilçe kırsalında da iki ayrı proje yapılacak.

Komşu birçok ilimizden daha büyük alana sahip bağ ve bahçe alanımız var. 350 bin dönümlük bağlarımızda gençleştirme projelerimiz devam ediyor.

 

- YİKOP
Geçen yıldan 7 adet devreden proje var. Bu yıl ise 25 milyon bedelle 6'sı tamamlanmış toplam 20 adet proje var.

 

- DEDAŞ
Yapacağımız altyapı kazıları günü birlik kapatma taahhüdüne rağmen Nusaybin ve Mazıdağı ilçelerinde yatırım yapmanın önünde engeller var. Bunların giderilmesini istiyoruz. 2020 yılında yapılması gereken 134 milyon TL'lik yatırım hedefimizin sadece %20’sini gerçekleştirebildik.

 

- ELEKTRİK PANOLARI UYARISI
Kızıltepe Kaymakamı Hüseyin Çam “İlçe merkezinde yer alan Sokak ve caddelerdeki sokak sağlamlaştırmalardan sonra açık panolar büyük tehlike oluşturuyor. Panoların büyük bir kısmı kaldırımları kapatıyor. Bazı sokaklar bu panolardan kaynaklı işgal edilmiş. Yaya geçidini engellemeyecek şekilde yeniden dizayn edilmeli. Daha güzel bir görünüm oluşturmalı.

Kaymakam Çam’ın bu uyarısı üzerine Vali Demirtaş da “Bu konuda bir çok yerden şikayet geliyor. Kapaklar sürekli açık. Ciddi güvenlik oluşturuyor. Lütfen bu konuda bir çözüm bulalım."

 

- DİYALİZ MERKEZİ TALEBİ
Dargeçit Belediye Başkanı M. Cüneyt Aksoy “Mardin’in merkeze en uzak ilçesi Dargeçit ilçemizdir. 11 diyaliz hastamız için ilçe merkezinde bir Diyaliz merkezinin kurulmasını talep ediyorum. Diyaliz hastalarının yol çilesine bir çözüm bulmamız gerekiyor. Bazı hastalarımız 120 km yol kat etmek zorunda kalıyor. Belediye olarak bizim de üstümüze düşen bir görev sorumluluk varsa bizler de bunu yerine getirmeye hazırız."

Üç yıl önce tahsis edilen 120 bin TL lik kaynak ile yapılması gereken futbol sahası ve spor kompleksi yapılmadığı için şimdi bu para ile ancak bu işin üçte biri yapılabiliyor. Lütfen Gençlik ve Spor İL Müdürlüğü bu konuda bir çalışma yapsın.”


- SOKAK HAYVANLARI
Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Hüseyin Akdağ, sabahın erken saatlerinde okula giden öğrenciler için başıboş sokak hayvanlarının tehlike oluşturduğu uyarısı üzerine

Vali Mahmut Demirtaş, “Diğer illerden ilimize sokak hayvanları getirilip bıraktıklarını duyuyoruz. Jandarma ve polis güçlerimiz bu konuda hassasiyet gösteriyor. Bizler de bu sokak hayvanlarına çözüm bulmak için hassasiyet gösteriyoruz. Bizim dönemimizde çoğalmalarının önüne geçmek için 500’ün üzerinde başıboş hayvanı alıp kısırlaştırdıktan sonra aldığımız yerlere yeniden bıraktık. Sağlık Daire Başkanlığımız Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğümüz koordineli bir şekilde çalışıp bu sorunu çözeceğiz."

Vali Demirtaş, GAP üzerinden alınacak destek ile her ilçeye birer Hayvan hastanesi ve barınakevinin kurulması için hazır bulunan kaymakamlara talimat verdi.


- Sanayi İl Müdürlüğü
Midyat ilçesine Karma OSB ve İhtisas OSB, Nusaybin'de bir tekstil kent ve bütün ilçelerde birer adet Küçük sanayi sitesi kurulması için projeler hazırlandı.

 

- PTT Baş Müdürlüğü
Sayın Bakanımızın ziyaretinde verdiği talimatlar doğrultusunda ikisi Kızıltepe biri de Nusaybin'de olmak üzere üç ayrı PTT şubesi açma çalışmalarımız devam ediyor.